Preskočiť na obsah

Rozchod

  • Nezaradené

Ľudia ukončujú svoje vzťahy najrôznejších dôvodov. Či už ide o partnerské, rodinné alebo priateľské vzťahy, niekedy sa vzťah medzi dvomi ľuďmi skončí. V tomto článku sa pozrieme na rozchod predovšetkým medzi dvoma ľuďmi v romantickom vzťahu.

Ako vedieť, či sa rozísť? 

Ešte predtým, než sa pozrieme na rozchod samotný, pozrime sa na rozhodovanie, ktoré rozchodu predchádza. Je totiž užitočné vedieť rozoznať signály, ktoré nám hovoria, že je potrebné sa nad svojím vzťahom zamyslieť a zodpovedať si, aké pocity a myšlienky nám prináša život s druhou osobou. 

Pomôcť môže napísať si: 

Zoznam toho, čo sa nám na našom vzťahu páči. 

Zoznam toho, čo nám na našom vzťahu robí obavy. 

Čo sme spoločne urobili pre to, aby sme odstránili to, čo ma trápi? 

Ako sa ku mne druhá osoba správa? 

Ako sa správam ja k nej/k nemu? 

Predstaviť si situáciu, že ste sa rozišli – ako sa cítite? Čo robíte? Kde ste? S kým ste? 

Predstaviť si situáciu, že je rok po rozchode – ako sa cítite? Čo robíte? Kde ste? S kým ste? 

Čo očakávam od tohto vzťahu? Dostávam to? 

Ako chcem, aby tento vzťah vyzeral teraz? A ako o päť rokov?

Čo cítim k danej osobe?

Aké hodnoty mám ja a aké hodnoty má v živote druhý človek?

Mať čo najviac utriedené svoje vlastné myšlienky a pocity nám môže pomôcť odkomunikovať  ich svojmu partnerovi/partnerke. Niekedy môže takýto rozhovor pomôcť spoločne náročnou situáciou prejsť, inokedy môže dopomôcť k tomu, aby sa ľudia rozišli v čo najväčšom možnom pokoji. A niekedy môže viesť k rozhodnutiu vyhľadať párového terapeuta/terapeutku a zaoberať sa spoločnými výzvami ďalej. 

Nech je to akokoľvek, otvorené komunikovanie (a počúvanie!) o obavách, emóciách a očakávaniach je základ. 

Kedy sa rozísť? 

Vtedy, keď ste sa tak rozhodli. Nie je sa kam ponáhľať a nie je ani dôvod strácať roky života zachraňovaním niečoho, o čom sme dávno rozhodnutí. 

Kde sa rozísť? 

Ak sme dospeli k rozhodnutiu, že sa s niekým chceme rozísť, je čas premýšľať, kde a ako to urobiť. Vyberte miesto, kde sa budete vy, aj váš partner/vaša partnerka cítiť bezpečne a budete sa môcť rozprávať. Pravdepodobne si pri tom nechcete vykričať hlasivky cez hlasnú hudbu v bare. Ak sa obávate násilnej reakcie, zvoľte miesto na verejnosti. 

Ako sa s niekým rozísť? 

Vo filmoch či médiách vídame najmä emočne vypäté rozchody plné nenávisti či pomsty, ale rozchod sa dá odkomunikovať a prežiť aj láskavo. 

Pomôcť môže opäť napísať si to vopred – vybrať správne slová, zoradiť myšlienky. Môžete si to natrénovať pred zrkadlom alebo pred niekým, komu dôverujete. 

Emailom? V chate? Osobne? Aký rozchod je najlepší? 

Predstavte si, že sa s vami niekto rozíde cez správu v chate. Samozrejme, je to jednoduchšie. Ako sa však cíti osoba, ktorá túto správu dostane? Keď už s niekým chodíme, tak im môžeme rozchodom naživo preukázať rešpekt a dôležitosť férového ukončenia vzťahu – kde majú obe osoby priestor na vyjadrenie. Ak je to bezpečné, komunikujte s druhou osobou z očí do očí. 

Úprimnosť 

Výhovorky nie sú nápomocné. Ak niečo nefunguje, pomenujte to (je dosť možné, že si to myslí aj druhá osoba). Pomenujte svoje emócie a pomenujte správanie. Pokúste sa ísť na to s rešpektom – teda bez urážok, slušne, bez útokov. Dajte druhej strane priestor na to, aby reagovala a počúvajte. Vaša úprimná komunikácia o fungovaní vo vzťahu môže druhej osobe pomôcť v ďalších vzťahoch. Nehovorte si len to, čo sa vám nepáči/lo – pomenujte aj správanie a situácie, za ktoré ste vďačná/ý a priniesli vám radosť alebo vás niečo naučili. 

Nie znamená nie 

Ak ste sa skutočne rozhodli, trvajte na tom. Máte právo povedať “Nie,” a to platí aj pre vzťahy. V niektorých prípadoch sa druhý človek môže pokúsiť o manipuláciu či vyhrážky. Ani jedno z toho nie je dôvodom na zotrvanie vo vzťahu, práve naopak. Zostávať vo vzťahu s niekým len preto, aby sa necítil/a zle, nie je dôvodom na zotrvanie vo vzťahu. Ak sa vám niekto vyhráža a obávate sa o svoju bezpečnosť alebo bezpečnosť svojich blízkych, takéto správanie môžete nahlásiť. 

Ako sa dostať cez rozchod? 

Rozchod býva náročnou skúsenosťou – pre tých, ktorí sa s niekým rozišli, aj pre tých ľudí, s ktorými sa niekto iný rozišiel. Je jedno, koľko máme rokov, vzťahov za sebou, koľko rozchodov sme si zažili… vždy sa pri rozchode môžeme cítiť nahnevane, smutno, ublížene, ukrivdene, či šokovane. 

Buďte na seba dobrý/á. Dovoľte si plakať, ak to potrebujete. Počúvajte hudbu, ktorá vám pomáha cítiť sa tak, ako chcete. Cvičte, choďte na party, dajte si obľúbené jedlo, buďte s priateľmi/kami, rodinou, buďte sami, pozerajte filmy, tvorte. Neexistuje jedna dokonalá a správna cesta pre všetkých ľudí, ako precítiť rozchod. Ak potrebujete pomoc, vyhľadajte ju. Napísať môžete napríklad na bezplatnú chatovú poradňu www.ipcko.sk alebo si vo svojom okolí nájdite psychologičku či psychológa, ktorý vás touto situáciou bude sprevádzať. 

Byť na seba dobrá/dobrý znamená aj rešpektovať súkromie druhého človeka a neskĺzať do stalkingu či obťažovania. Takéto správanie vám môže ublížiť obom. Rovnako sa včas zamyslite nad tým, koľko informácií chcete z vášho spoločného súkromného života zdieľať so svetom po rozchode. Niekedy môže byť lákavé chcieť sa pomstiť verejným zdieľaním detailov spoločného života. Je na vás, aby ste si zodpovedali otázky: Čo to o nás hovorí? Ako a komu to pomôže? 

Ak je to možné, porozprávajte sa pri rozchode aj o tom, ako chcete a budete fungovať ďalej. Dajte si čas na premyslenie. Nie je nutné zostávať v kontakte, ak nám to ubližuje. Odkomunikujte a počúvajte očakávania druhej osoby a pokúste sa nájsť bezpečnú a vyhovujúcu cestu. Ak by ste po čase zistili, že nefunguje, povedzte to. 

Sústreďte sa na svoje záchranné siete – ľudí, s ktorými sa cítite dobre. Nie ste sama/sám. Rozchod je náročná situácia, ktorá nás môže o nás samých veľa naučiť. Dovoľte si spracovávať ju po svojom a tak, ako potrebujete. 

Za možnosť realizovať naše aktivity a prinášať tak do spoločnosti rešpekt, férovosť a zdravie ďakujeme Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Nórskemu finančnému mechanizmu 2014-2021.