Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Zdravé vzťahy

Zdravé vzťahy

    Počas života máme rôzne druhy vzťahov – napríklad rodinné, priateľské či romantické. Trvajú rôzne dlho, majú rôzne fázy, majú rôzne prekážky, každý človek ich prežíva rôzne. Nech už však ide o akýkoľvek vzťah, na to, aby sme v ňom boli spokojní a spokojné, potrebujeme sa starať o to, aby bol predovšetkým zdravý.

    Žiadny vzťah nie je dokonalý a budovanie zdravých vzťahov vyžaduje trpezlivosť. Rôznym ľuďom trvá rôzne dlho, kým sa naučia uvedomovať si znaky zdravých vzťahov a nadobudnú zručnosti, ako ich budovať a udržiavať. Vzťahová a sexuálna výchova je v tomto veľmi nápomocná. V rôznych vekových kategóriách postupne učí mladých ľudí nadobúdať vedomosti, zručnosti a postoje pre to, aby vo svojich vzťahoch cítili radosť, spokojnosť, zdravie a bezpečie. 

    Znaky zdravých vzťahov

    Vzájomná podpora

    Ak sa jedna osoba o niečo usiluje, druhá osoba ju podporí a dopraje jej to. Teší sa z jeho/jej úspechu a podporuje ho/ju na ceste za ním.

    Rovnosť 

    Obe osoby sú si vo vzťahu rovnocenné. To neznamená, že sú rovnaké. Znamená to, že myslia na svoje špecifiká a výnimočnosti a spravodlivo sa delia a vedia dohodnúť. Ani jedna z osôb nesmie mať pocit, že má nad ňou druhá osoba moc, ktorou dokáže ovplyvňovať jej bezpečie, zdravie, život či dôstojnosť.

    Rešpekt

    Niekedy spolu nesúhlasíme, niekedy sa názorovo rozchádzame, k niektorým veciam v živote možno máme iný postoj, alebo si zakladáme na iných hodnotách. V každom prípade si obe osoby zaslúžia rešpekt od druhého človeka. 

    Kvalitná komunikácia 

    V našich vzťahoch sa rozprávame o čomkoľvek. Dôležité je sa okrem každodenných rozhovoroch o tom, ako sa máme, aké bolo jedlo či počasie, rozprávať aj o tom, z čoho sa tešíme, čoho sa obávame, čo očakávame. Kde sa cítime príjemne, čo sú naše hranice, za čo sa ospravedlňujeme a čo bude nabudúce inak, čo by sme chceli oceniť, čo nás mrzí a čo by sme chceli, aby bolo iné. Kvalitne komunikovať zároveň neznamená iba rozprávať, znamená to aj aktívne počúvať druhého človeka. 

    Kompromisy

    V zdravých vzťahoch sa stáva, že v komunikácii a pri výzvach potrebujeme hľadať kompromisy – teda strednú cestu. Ubrať zo svojich nárokov, zvážiť iné cesty, počúvať druhú osobu a jej návrhy, hľadať to, kde sa spájajú. Hľadanie spoločného riešenia nás veľa učí o nás samých – o tom, ako prijímame a dávame spätnú väzbu, ako komunikujeme svoje očakávania a nároky, aké pocity pri vyjednávaní prežívame, či čo sme ochotní/é a schopné/í s týmito poznatkami o sebe robiť ďalej.

    Práca s emóciami

    Niekedy vo vzťahoch prídu náročné situácie, v ktorých cítime diskomfort, nespokojnosť alebo emócie nevieme včas a správne odhadnúť. Tiež sa môže stať, že sme len mali zlý deň v škole či práci a hnev prenesieme, hoci nechtiac, aj na inú osobu. Ak chceme byť fér k sebe, aj k iným ľuďom, je potrebné naučiť sa so svojimi emóciami pracovať, zisťovať, odkiaľ pochádzajú, reflektovať ich,vedieť ich vyjadriť a regulovať v zdravých dávkach. Ak to nedokážeme sami, môže nám v tom veľmi pomôcť psychologička alebo psychológ. 

    Dôvera

    Keď sme v zdravom vzťahu, dôverujeme druhej osobe. Vieme sa na ňu spoľahnúť, keď nám je ťažko, máme záujem podporovať jeden druhého/jedna druhú, máme záujem ťažšími fázami prechádzať spoločne. Znamená to, že nás druhá osoba nikdy nesklame? A dá sa to naozaj očakávať? Nikto predsa nie je dokonalý, preto sa môže stať, že tu pre nás druhá osoba nie je alebo nemôže byť. Môžeme z toho cítiť sklamanie, ak sa to však nedeje každý raz či príliš často, je to v rovine zdravého vzťahu. Dôležité je mať v druhej osobe niekoho, o kom vieme, že myslí na naše dobro a ak/keď menšie sklamanie občas príde, vynaloží potrebnú energiu a vôľu pre to, aby sme náročnú situáciu spoločne prekonali.  

    Súhlas 

    Rešpektujeme a komunikujeme “áno” a “nie”. Všetko o súhlase nájdeš TU. 

    Bezpečie

    V prostredí, kde sa cítime bezpečne, môžeme byť sebou. Môžeme sa rozvíjať, nebojíme sa robiť chyby a vieme, že v ňom máme niekoho, o koho sa môžeme v rôznych situáciách – radostných, aj smutných – oprieť. A platí to, samozrejme, aj naopak. 

    Ako mám vedieť, či som v zdravom vzťahu? 

    Vzťahy môžu byť poriadne komplikované – nielen pre deti a mladých ľudí, ale aj pre dospelých. Celý život sa učíme, spoznávame sa, vyvíjame sa a meníme sa.

    Vo vzťahoch nám môže veľmi pomôcť občas sa zastaviť a položiť si otázky o tom, ako sa cítime a ako niektoré situácie v našom vzťahu vidíme. Pozrite sa na otázky nižšie a zamerajte sa na jednu osobu, u ktorej chcete premýšľať nad tým, či s ňou/ním máte zdravý vzťah. Ak chcete, odpovede si zapíšte. 

    Keď si otázky zodpoviete, nechajte aj druhého človeka, aby si ich zodpovedal sám. Porozprávajte sa potom o nich v pokoji a zistite, na čo ste prišli. Takúto aktivitu potom môžete urobiť aj s inými ľuďmi vo vašom živote. 

    Je hrdý/á na moje úspechy?

    Podporuje moje záľuby? 

    Počúva ma?

    Rešpektuje to, čo hovorím? 

    Hovorí veci, ktoré ma zraňujú?

    Som k nemu/nej úprimná/ý?

    Špehuje mi telefón a/alebo počítač? Robím to jemu/jej ja?

    Rešpektuje moje hodnoty?

    Rešpektuje to, že sú medzi vami dvoma nejaké rozdiely? (akékoľvek)

    Aké pocity mám, keď som s ňou/s ním?

    Baví ma tráviť s ním/ňou čas? Prečo?

    Koľko času spolu trávime? Vyhovuje mi to?

    Cítil/a som niekedy diskomfort v jeho/jej prítomnosti? Ak áno – pri akej situácii?

    Ako sa cítim, keď jej/jemu mám povedať niečo, čo sa mi na jeho/jej správaní nepáči?

    Ako reaguje, keď jej/jemu poviem niečo, čo sa mi na jeho/jej správaní nepáči?

    Môžem slobodne povedať “nie”?

    Obviňuje ma z vecí, ktoré som neurobil/a?

    Sľubuje stále zmenu správania, ale mám pocit, že sa nič nemení?

    Môžem sa s ním/s ňou slobodne porozprávať o tom, čo by chcel/a skúsiť?

    Môžem sa s ním/s ňou slobodne rozprávať o tom, kedy sa cítim v bezpečí?

    Vo svojich vzťahoch si zaslúžime cítiť šťastie, spokojnosť a bezpečie. Môže byť užitočné pozrieť sa na svoj vlastný vzťah a zvážiť, či má alebo nemá zdravé vlastnosti. Ak to tak nie je, potrebujeme to riešiť. Zotrvanie a vyčkávanie bez komunikácie alebo vyhľadania pomoci môže situáciu zhoršiť alebo niekomu naozaj ublížiť. Ak cítite, že to potrebujete, obráťte sa na odborníčku či odborníka, ktorí vám pomôžu navigovať váš vzťah. A niekedy to jednoducho nevyjde, o tom v časti rozchod. 

    Za možnosť realizovať naše aktivity a prinášať tak do spoločnosti rešpekt, férovosť a zdravie ďakujeme Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Nórskemu finančnému mechanizmu 2014-2021.