V kampani Ružový október sa v desiatom mesiaci po celom svete hovorí o dôležitosti rakoviny prsníka. Cieľom kampane je šíriť osvetu o rakovine, ktorá je na celom svete najčastejším zhubným nádorovým ochorením postihujúcim ženy. Viac informácií nájdete v TOMTO článku. Je však dôležité dodať, že hoci v menšej miere, rakovina prsníka môže postihovať aj mužov.
Ročne je karcinóm prsníka diagnostikovaný približne 60 mužom v SR, z ktorých každý piaty tejto chorobe podľahne.
Včasná diagnostika môže aj v tomto prípade zachrániť život. Stáva sa totiž, že u mužov býva rakovina prsníka diagnostikovaná vo vyššom štádiu, než u žien. A to práve preto, že mnoho mužov ani netuší, že sa ich tento typ rakoviny môže týkať. Neabsolvujú teda ani pravidelné lekárske prehliadky a skríningové vyšetrenia ako sa to deje u žien. Navyše, mnoho ľudí je presvedčených, že ide o ženské ochorenie a túto alternatívu si nepriznajú alebo radšej taja.
Čo pomáha ako prevencia:
- poznať svoje telo: vedieť, aké sú bradavky v bežnom stave na dotyk a na pohľad (pomôže to v stave zmeny včas určiť, že sa deje niečo nezvyčajné)
- samovyšetrenie
- pravidelné lekárske prehliadky vo všeobecnej ambulancii
Rizikové faktory rakoviny prsníka u mužov:
- vek (priemerný vek diagnostikovania je medzi 60 a 80 rokov, ale výskyt je aj u mladších mužov)
- rodinná anamnéza a výskyt ochorenia v najužšej rodine
- genetické mutácie
- vysoké hladiny estrogénu
- vystavenie radiácii
Ako sa robí samovyšetrenie prsníkov?
Spôsobov je niekoľko, dôležité je kombinovať hmat a zrak. Ak máte možnosť vykonávať samovyšetrenie pred zrkadlom, urobte to. Pri samovyšetrení vždy skontrolujte prsník, bradavku, oblasť kľúčnej kosti, aj podpazušie.
Pri samovyšetrení používajte brušká troch prstov a krúživé pohyby smerom z horného okraja prsníka k bradavke.
Lekárke/lekárovi je potrebné sa ozvať, ak pri samovyšetrení spozorujete/nahmatáte niektorý z nasledovných javov:
- tvrdšia hrčka v prsníku (pocitovo ako uzlík)
- hrčka v blízkom okolí prsníka (napr. kľúčna kosť, pod pazuchou)
- bolesť bradavky/prsníka
- výtok z bradavky (mliečna farba)
- krv vytekajúca z bradavky
- zmena farby či textúry bradavky
- zmeny na koži (zvraštenie bradavky)
- zmena tvaru alebo veľkosti prsníka
DÔLEŽITÉ:
Ak spozorujete niektorý zo symptómov, navštívte svojho všeobecného lekára/ku čím skôr. Nie každý uzlík či symptóm musí byť rakovina. No každý symptóm by mal byť vyšetrený odborníkom/čkou, aby ste si boli istí, že ste v poriadku.
Liečba
Lekár/ka vám môže urobiť vyšetrenie zrakom a dotykom a navrhnúť tiež môže podľa individuálneho prípadu sono, mamograf či biopsiu. Záleží od individuálneho prípadu. Môže ísť napríklad o operáciu, chemoterapiu, hormonálnu terapiu, imunoterapiu a ďalšie.
Rakovina prsníka u mužov síce nie je taká častá, no neznamená to, že ju treba podceňovať. Pravidelné samovyšetrenie, poznanie svojho tela a možností prevencie môže zachraňovať životy.
Zdroje: https://www.ptc.cz/sk/blog/karcinom-prsnika-u-muzov.html