Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Nástrahy letného kúpania

Nástrahy letného kúpania

  Mnoho z nás si letné horúčavy bez ochladenia pri vode nevie predstaviť. Aj obyčajné letné kúpanie však môže mať na naše telo nepríjemné následky v podobe infekcií pohlavných a močových ciest. V tomto článku sa dozviete viac o konkrétnych nástrahách mokrých plaviek, ktoré ostali oblečené pridlho.

  Koho sa to týka?
  Zápalom močových ciest trpia častejšie ľudia so ženskou anatómiou, čo je spôsobené anatomickými rozdielmi v ich močovom ústrojenstve. Ženská močová trubica je kratšia a svojou stavbou jednoduchšia, čo ju robí prístupnejšou pre baktérie. Zároveň krátka vzdialenosť medzi vagínou a konečníkom spôsobuje jednoduchší prenos fekálnych baktérií k ústiu močovej trubice. Zápalom však môžu trpieť aj muži, preto sa prevencia a dôsledná hygiena týka všetkých. 

   Mokré plavky

  Jedným z nebezpečných faktorov podporujúcich infekcie je chlad. V spojení s mokrými plavkami vytvára prostredie s vyšším rizikom vzniku prechladnutia či podporenia zápalu močových ciest. Ten sa najčastejšie prejavuje  bolesťou a pálením pri močení a je sprevádzaný častým nutkaním na močenie a bolesťami v podbrušku. Mali by sme preto ostať obozretní/é pred akýmkoľvek chladným prostredím, akým je napríklad klimatizovaná reštaurácia či obchody, ale aj pred vetrom. Najúčinnejšou prevenciou je výmena plaviek za suché a to čo najskôr po kúpaní – predovšetkým ak ste osoba s vagínou.

  Káva, alkohol a nepravidelné močenie
  Dovolenkový režim zvykne zo svojej podstaty zvyšovať šance na rozvoj infekcie.
  Dráždenie mechúra alkoholom v letných drinkoch či pitím vyššieho množstva kávy, znížený príjem vody či odkladanie močenia pre neochotu opustiť pláž. Urológ Ján Švihra má jasnú radu: Pite menej alkoholu, viac vody, pravidelne močte, pretože moč odplaví baktérie z mechúra a po dlhšej chvíli si vždy vymeňte plavky za suché.“(1)  Ďalej odporúča vypiť aspoň jeden liter vody dopoludnia a jeden popoludní. Značne tak znížite riziko rozvoju infekcie a nepokazíte si dovolenku.

  Ďalšie možnosti zamedzenia
  Ak opakovane trpíte problémami spojenými so zápalom a teda ste na jeho rozvoj náchylní/á, môže pomôcť vyhnúť sa kúpaniu vo vode s vyšším rizikom infekcie, čiže znečisteným verejným kúpaliskám či preplneným verejným bazénom. Radšej vyhľadajte morskú vodu, alebo čisté jazerá.

  Tím organizácie inTYMYta Vám želá pokojný zvyšok leta bez zdravotných komplikácií 🙂 

  Zdroj citácie :

  Za možnosť realizovať naše aktivity a prinášať tak do spoločnosti rešpekt, férovosť a zdravie ďakujeme Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Nórskemu finančnému mechanizmu 2014-2021.