Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Letná láska – je to naozaj láska?

Letná láska – je to naozaj láska?

    Poznáte výraz “letné lásky”? A je letná láska láskou alebo ide o zamilovanosť? Tieto dva pojmy si mnohokárt zamieňame a je to prirodzené – spájajú sa nám s podobnými pozitívnymi pocitmi k inému človeku. No rozdiel medzi nimi predsalen je. 

    Predstavme si situáciu, že sa nám niekto zapáčil – na základe fyzickej príťažlivosti, intelektuálnej príťažlivosti, vône, kombinácie rôznych faktorov, ktoré nám na druhej osobe jednoducho imponujú. Niekedy to ani nedokážeme vysvetliť. Ak sa aj my páčime druhej osobe, začneme spolu tráviť viac času, spoznávame sa, je nám spolu dobre, túžime po intimite, pravdepodobne sa dostávame do fázy zamilovanosti. 

    Motýle v bruchu 

    Zamilovanosť môžeme charakterizovať ako stav silnej náklonnosti k druhej osobe a tento stav je sprevádzaný napríklad “motýľmi v bruchu”, pocitom neuveriteľného šťastia, potrebou byť s druhým človekom neustále,  komunikovať s ním/ňou, byť v jeho/jej blízkosti, robiť všetko spoločne. K druhému človeku tiež môžeme pociťovať silnú príťažlivosť, niektorí ľudia dokonca menej jedia alebo menej spia. Väčšina týchto stavov je spojená s chémiou v našom tele – teda hormónmi. Napríklad dopamínu (zodpovedný za potešenie a pohodu), norepinefrínu (noradrenalínu – spája sa nám napríklad s vyššou mierou tlkotu srdca), fenyletylamínu, prípadne oxytocínu a ďalších. Chemických reakcií v našich telách prebieha nespočetne veľa a stav zamilovanosti sa nám teda spája s intenzívnymi pocitmi. Takýto stav môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov. Ak po dovolenke vzťah dvoch ľudí nepokračuje, no počas dovolenky k sebe cítili silnú náklonnosť, pravdepodobne by tento stav opísali ako “letná láska” (ale stať sa to pokojne môže kedykoľvek počas roka). 

    Navonok sa môže prejavovať aj negatívnymi spôsobmi, a to napríklad tak, že človek prekročauje hranice, odmieta “nie” druhej osoby, prípadne prechádza do nezdravého stalkingu na sociálnych sieťach. Vzhľadom na sexuálnu aktivitu v krátkodobom vzťahu alebo v návale pocitu zamilovanosti je dôležité myslieť na svoje zdravie a bezpečie a nepodľahnúť tlaku. Aj v návale šťastia a pozitívnych pocitov potrebujeme komunikovať svoje potreby a podmienky v oblasti súhlasu a antikoncepcie. 

    Láska 

    Postupom času intenzívny pocit zamilovania opadá. Druhú osobu lepšie spoznávame, do spoločných chvíľ prichádzajú bežné každodenné povinnosti, problémy, skrátka – život sa deje. Druhá osoba už pre nás nie je úplne nová, už trochu poznáme jej reč tela, jazyk, niektoré zvyky, čo má rád/rada, čo naopak až tak nie. začíname vidieť jeho/jej “červené vlajky”, teda zvyky alebo správanie, ktoré nám až tak nevyhovuje. 

    S touto osobou je nám však stále najmä dobre, cítime sa pri nej bezpečne, príjemne, chceme s ňou budovať dlhodobý zdravý vzťah. Potrebujeme teda komunikovať – o každodenných výzvach a radostiach, aj o očakávaniach, potrebujeme robiť komprmisy a vyjednávať, potrebujeme riešiť konflikty, myslieť v plánoch do budúcnosti na druhú osobu a komunikovať s ňou o tom. Potrebujeme spolu plánovať, riešiť krízové situácie, myslieť na potreby druhej osoby, tešiť sa z jeho/jej úspechov, budovať spoločné tradície a rituály. Aj po rokoch láskavého vzťahu však môže jedna osoba druhú v mnohom stále prekvapiť – ľudia sa totiž menia, mení sa ich pohľad na život, na samých seba, mení sa aj spoločnosť, v ktorej vzťah existuje. Pre dlhodobý vzťah je tiež dôležitá dôvera – tá napríklad môže vo fáze zamilovania chýbať, pretože človek sa nevie alebo nechce druhej osobe natoľko otvoriť. V dlhodobom láskavom vzťahu človek cíti istotu, v stave zamilovania pocit istoty skôr chýba. 

    Budovať dlhodobý partnerský vzťah je záväzok a nemusí to byť vôbec jednoduché. Výrazne jednoduchšie a bezpečnejšie by to však mohlo byť, keby sme v školách mali systematickú vekovo primeranú vzťahovú a sexuálnu výchovu, ktorá rozoberá rôzne témy zdravých vzťahov. Na našich interaktívnych workshopoch vzťahovej a sexuálnej výchovy sa učíme o prejavoch náklonnosti, aj o bezpečí, zdraví, súhlase, rovnosti a rešpekte, ktoré sú pre rôzne vzťahy nevyhnutné. 

    Za možnosť realizovať naše aktivity a prinášať tak do spoločnosti rešpekt, férovosť a zdravie ďakujeme Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Nórskemu finančnému mechanizmu 2014-2021.