Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Mýty a sexualita, časť II.

Mýty a sexualita, časť II.

    V tejto sérii príspevkov a blogov si prechádzame najčastejšie mýty, ktoré v (nielen) slovenskej spoločnosti panujú. Nasledujúce argumenty vám môžu nielen pomôcť k väčšiemu rešpektu či pochopeniu, ale tiež k prípadnému vyvracaniu hoaxov a dezinterpretácií pri rozhovoroch s vaším okolím. Nech je to akokoľvek, tešíme sa, že a o fakty v oblasti sexuality, intimity a vzťahovej a sexuálnej výchovy zaujímate.

    Mýtus: Keď má hlboký výstrih, tak chce sex

    Pravda:Oblečenie nehovorí nič o tom, či osoba chce alebo nechce mať sex a neexistuje nič ako vyzývavé oblečenie. Takéto vety často zľahčujú sexuálne násilie a obťažovanie a normalizujú rodové steretypy. Všimnite si, že o “vyzývavosti” oblečenia hovoríme iba v súvislosti so ženami.  Navyše, ide na kúpalisku pri plavkách o vyzývavé oblečenie? A aké je vyzývavé oblečenie na mužoch? Ide o dvojité štandardy a jeden z prejavov nerovnosti. Osoby zažívajúce násilie nie sú len ženy s výstrihmi či v minisukniach, násilníci páchajú násilie akokoľvek oblečeným osobám. Pozvánka na sex je iba jasné vyjadrenie súhlasu so sexom. Bez súhlasu ide o znásilnenie. 

    Mýtus: Ženské genitálie sa volajú vagína

    Pravda: Vagína je vnútorná časť biologicky ženskej anatómie. Ide o trubicu vo vnútri tela. Názov pre vonkajšiu časť (to, čo vidíme) je vulva. 

    Mýtus: Muži sú od prírody ochranárskejší a ženy starostlivejšie 

    Pravda: Muži aj ženy sú schopní a schopné starostlivosti, ochrany, staroslivosti o domácnosť, práce a pod. Žiadny z týchto aspektov nezávisí od rodu či pohlavia osoby a ide o rodové stereotypy, ktoré spôsobujú, že v spoločnosti udržiavame v konečnom dôsledku nerovnosť. Od žien sa potom očakáva, že sa budú starať o deti a domácnosť, kým na muža sú kladené vysoké nároky na finančné zabezpečenie celej rodiny. Tento stereotyp tiež prispieva k tomu, že ženy obsadzujú pracovné pozície, ktoré sú na Slovensku platené nižšie. To potom prispieva k platovým rozdielom medzi mužmi a ženami a teda aj faktu, že ženy na Slovensku stále zarábajú menej než muži.

    Mýtus: Každá žena chce byť matka

    Pravda: Byť matkou či byť rodičom je slobodné rozhodnutie ideálne všetkých ľudí, ktorí sa na rodičovstve budú podieľať,. Nie je povinnosťou žiadnej ženy chcieť byť matka nie každá žena chce byť matka. Niektoré ženy a páry nemôžu byť rodičmi a takéto tvrdenia na ne kladú veľký tlak. 

    Mýtus: Každý dobrý sex má končiť orgazmom

    Pravda: Orgazmus pre mnoho ľudí nie je cieľom sexu a nemusí nastať. Ak je to však taký príjemný pocit, prečo by ho niekto nechcel? Jednoducho preto, že sexuálna aktivita môže byť pre ľudí predovšetkým o vzájomnej blízkosti, objavovaní, potešení, hre či intímnom zblížení. Skrátka – cesta môže byť cieľ. 

    Niektorí ľudia ho zažiť veľmi chcú, no z rôznych dôvodov sa im nedarí. K týmto dôvodom môže patriť okrem nejakej dysfunkcie napríklad aj nedostatočné poznanie svojho tela, nedostatočné skúsenosti, nervozita, stres, komunikácia počas sexuálnej aktivity (o tom, čo sa nám páči, čo pociťujeme ako príjemné, v čom partnera/partnerku povzbudíme, prípadne nasmerujeme a vysvetlíme, čo áno a čo nie), niekedy sa počas sexuálnej aktivity k tomuto kroku ľudia nedostanú, pretože aktivita jednoducho skončí skôr, prípadne sa naruší atmosféra… dôvody môžu byť rôzne. Práve preto je dôležité spoznávať svoje telo a počúvať ho a rovnako tak počúvať druhú osobu a rešpektovať jej hranice a preferencie.

    Mýtus: Sex končí, keď sa urobí muž

    Pravda: Ide o ďalšiu z forim nerovnosti, ktorá súvisí so zanedbávaním ženskej sexuality. Táto predstava je výrazne podporovaná porno filmami. Sex končí vtedy, keď sa tak ľudia účastní sexuálnej aktivity rozhodnú. Pre niekoho môže ísť o orgazmus, pre niekoho môže ísť o stav po “starostlivosti po”. Potešenie zo sexuálnej aktivity si zaslúžia všetci ľudia, ktorí sú sexuálnej aktivity účastní.

    Mýtus: Pri prvom sexe sa nedá otehotnieť.

    Pravda: Otehotnieť je možné počas ktoréhokoľvek nechráneného pohlavného styku, ktorého je účastná plodná osoba s penisom alebo muž + plodná osoba s maternicou alebo žena – bez ohľadu na to, či bol prvý alebo 173. v poradí.

    Mýtus: Z jedného sexu sa nedá preniesť pohlavne prenosná infekcia.

    Pravda: Ak má jedna z osôb pohlavne prenosnú infekciu a ide o nechránený pohlavný styk, je možné pohlavne prenosnú infekciu preniesť bez ohľadu na to, či je o prvý alebo 139. sex. 

    Mýtus: Väčšie prsia sú krajšie

    Pravda: Každému človeku pripadá príťažlivé niečo iné. Prsia, rovnako ako napríklad semenníky, môžu mať rôzne veľkosti, tvary, zväčša býva jeden väčší ako druhý, môže sa rôzniť ochlpenie okolo nich. Rôzne môžu byť bradavky, rôzne môže byť veľkosti dvorcov (kruh okolo bradavky). 

    O ďalších faktoch z oblasti vzťahov, intimity a sexuality sa rozprávame na našich vekovo adekvátnych workshopoch vzťahovej a sexuálnej výchovy. Rady prídeme aj k vám – tu nájdete prehľad interaktívnych workshopov a voľné termíny. 

    Za možnosť realizovať naše aktivity a prinášať tak do spoločnosti rešpekt, férovosť a zdravie ďakujeme Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Nórskemu finančnému mechanizmu 2014-2021.