Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Mýty a sexualita, časť I.: Sex a prvý sex

Mýty a sexualita, časť I.: Sex a prvý sex

    V tejto sérii príspevkov a blogov si prejdeme najčastejšie mýty, ktoré v (nielen) slovenskej spoločnosti panujú. Nasledujúce argumenty vám môžu nielen pomôcť k väčšiemu rešpektu či pochopeniu, ale tiež k prípadnému vyvracaniu hoaxov a dezinterpretácií pri rozhovoroch s vaším okolím. Nech je to akokoľvek, tešíme sa, že a o fakty v oblasti sexuality, intimity a vzťahovej a sexuálnej výchovy zaujímate. 

    Mýtus: Panenská blana je dôležitý ukazovateľ prvého sexu

    Pravda: Panenská blana neexistuje. Kým neboli dostatočné možnosti bezpečnej antikoncepcie a neboli ani testy DNA, muži si potrebovali byť istí, že dieťa je naozaj ich, majetok má kto dediť a rod bude pokračovať. Tým, že si vezmú za ženu pannu (teda ženu, ktorá nemala sex) je to pre nich výhodnejšie. 

    Hľadali sa teda spôsoby, ako sa uistiť, že žena sex pred týmto mužom nemala a vznikol test panenstva. Ním sa kontroluje, či žena pri pohlavnom styku počas svadobnej noci krváca po pretrhnutí panenskej blany. Lenže panenská blana neexistuje. 

    Tieto praktiky sa začali upevňovať mýtmi o tom, že ak mala žena sex pred svadbou, je necudná a nečistá. A rozbehol sa kolotoč mýtov. Pri mladých mužoch sa “strata” panictva považovala za znak mužnosti. Mladí muži tak často podliehali tlaku okolia a mali sex, aj keď na to ešte neboli pripravení. 

    Dnes už poznáme spôsoby, ako sa účinne chrániť, máme možnosti, ako sa v týchto témach vzdelávať a zvyšovať mieru rodovej rovnosti. Panenstvo a panictvo sú pomenovania stavu, kedy ešte osoba nemala sex. Blana s tým nič nemá a panenstvo/panictvo nehovorí nič o hodnote človeka.

    Existuje hymen – ide o “zriasenie” sliznice pri vchode do vagíny. Nesprávne ju ľudia nazývajú “panenská blana”. Hymen má rôzne podoby, ale vo väčšine prípadov nejde o blanu. Blana by totiž musela byť úplne uzavretá a nemohla by von napríklad ani odtekať menštruačná krv (v takom prípade je potrebný zásah lekára/lekárky).

    Mýtus: Po masturbácii ti odpadne ruka

    Pravda: Po žiadnej zo sexuálnych aktivít nikomu neodpadne ruka. Masturbácia je bezpečný spôsob prežívania sexuality, ide o takzvaný sólo sex – sex sám/sama so sebou. Ľudia k tomu používajú napríklad vlastné ruky, ktorými sa dráždia alebo sexuálne pomôcky/hračky. 

    Niektorým ľuďom mastrubácia pomáha spoznávať svoje telo, čo je príjemné a čo nie. Ide tiež o skvelý spôsob, ako sa uvoľniť. Masturbácia je prirodzená a v poriadku a počas masturbácie je možné prísť k orgazmu (nemusí to však byť cieľ a nemusí prísť vždy). Niektorí ľudia nemasturbujú a takisto na tom nie je nič zlé. Neexistuje jeden spôsob masturbácie, ktorý by vyhovoval všetkým – univerzálne platné sú predovšetkým potreba súkromia a hygieny. 

    Masturbácia teda má prebiehať niekde, kde je človek osamote a v bezpečí (napríklad kúpeľna alebo izba), je to totiž intímna a osobná aktivita. Masturbovať na verejnosti by znamenalo obťažovať iných ľudí. 

    Ruky je potrebné si umyť pred aj po masturbovaní a nezabudnime ani na pravidlené pranie posteľnej bielizne. Masturbácia by teda mala byť zábavná či spoznávacia aktivita, no niekedy sa môže stať, že u niektorých ľudí prerastie do tak častého trávanie času, že im zasahuje do vzťahov a každodenného života. Vtedy je potrebné zveriť sa psychológovi/psychologičke. 

    Mýtus: Keď ti stojí, tak chceš sex

    Pravda: Erekcia je biologická reakcia a niekedy sa človeku postaví penis bez toho, aby to dokázal ovládať. Súhlas je potrebné komunikovať a vždy to dokážeme ovládať. Ak sa niekomu postaví penis napríklad na verejnosti či počas školy po dlavicou, pretože jednoducho prišiel vnem, ktorý k tomu dopomohol, neznamená to, že osoba hneď chce alebo musí mať sex. Dá sa vtedy napríklad myslieť na niečo nepríjemné alebo nechutné, čo pomôže, aby sa penis dal do nevzrušeného stavu. 

    Mýtus: Keď je vlhká, tak chce sex

    Pravda: Zvlhnutie je biologická reakcia a niekedy vagína osobe zvlhne bez toho, aby to dokázala ovládať. Súhlas je potrebné komunikovať a vždy to dokážeme ovládať.

    Mýtus: Keď hovorí nie, znamená to áno 

    Pravda: Keď osoba hovorí nie, znamená to nie. Niekedy ľudia hovoria „áno“ pod nátlakom alebo v presvedčení, že by mali alebo sa to patrí. To je tiež forma nátlaku a takéto „áno“ nie je súhlas.

    Mýtus: Ľudia so zdravotným znevýhodnením nemajú sex

    Pravda: Niektorí ľudia naozaj nemajú sex, pretože to pre nich nie je fyzicky možné. Aj napriek tomu sú hodní rešpektu a ak chcú, môžu zažiť iné druhy lásky či uspokojenia – napríklad bozky, dotyky, objatia a iné. Takisto prežívajú svoju sexualitu. 

    Záleží to aj od ich partnera či partnerky (ktorí môžu byť bez zdravotného znevýhodnenia alebo tiež môžu nejaké mať). Ak by v budúcnosti chceli mať deti a majú druh znevýhodnenia, ktorý im to neumožňuje, majú dnes ľudia viacero možností (oplodnenie za lekárskej pomoci, prípadne adopcia).  

    Ľudia so zdravotným znevýhodnením majú úplne prirodzené ľudské potreby – a medzi nimi je aj túžba po telesnom uspokojení či sexe. Sexuálne aktivity majú mnoho podôb a môžu ľuďom prinášať radosť a potešenie bez ohľadu na vozík či iné zdravotnícke potreby. Niektorí ľudia nemajú zdravotné znevýhodnenie a sex nemajú. To, ako ľudia prežívajú svoju sexuaitu a vzťahy, sa jednoducho rôzni človek od človeka. 

    O ďalších faktoch z oblasti vzťahov, intimity a sexuality sa rozprávame na našich vekovo adekvátnych workshopoch vzťahovej a sexuálnej výchovy. Rady prídeme aj k vám – tu nájdete prehľad interaktívnych workshopov a voľné termíny. 

    Za možnosť realizovať naše aktivity a prinášať tak do spoločnosti rešpekt, férovosť a zdravie ďakujeme Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Nórskemu finančnému mechanizmu 2014-2021.