Preskočiť na obsah

Dokonalé letné telo

  Počas leta sa v médiách stupňuje tlak na to, aby mali ľudia dokonalé letné telo do plaviek. Tento dôraz sa kladie vo väčšej miere na ženy, ale neobchádza ani mužov – pri plážových fotkách tiež skôr narazíte na vyšportované svalnaté telá než na rôznorodé realistické zobrazenia. 

  Z toho potom, prirodzene, plynie stres, nespokojnosť, neistota, v horšom prípade tlačenie sa do nezmyselných alebo škodlivých diét či návykov, ktoré môžu ohroziť zdravie. V časopisoch je reklama na čarovné tabletky na chudnutie, na billboarde žiadna celulitida, na sociálnych sieťach na vás vyskakuje reels o tehličkách za tri týždne s magickým proteínom, obľúbená infuencerka ponúka kolagén na bikini telo, influencer cbd na rast svalov a hustejšiu a mužnú bradu. Okrem toho ste niekde počuli aj o oleji proti striám a v telke hovorili, že tento rok fičí… 

  … a dosť. Drvivá väčšina reklám je platená. Na obrázkoch v médiách sú ľudia, ktorých telá prešli nielen počítačovými úpravami, spolupráce na sociálnych sieťach tiež nie sú zadarmo a zázračné či magické triky a tipy neexistujú. Ľudia dávajú na sociálne siete predovšetkým krásne fotky a filtre na úpravu fotiek a videí sú dnes pomaly dostupnejšie než maslo. Cieľom predaja každého zázračného produktu je jednoducho predať vám produkt. Vzbudiť v ľuďoch neistotu a pochybnosti, túžbu po “dokonalom” letnom tele. 

  Čo je teda dokonalé letné telo?

  Je to jednoduché! Letné telo je každé telo počas ročného obdobia, ktoré nazývame leto. Nemá žiadnu konkrétnu váhu, tvar, farbu, či textúru. Práve naopak – má všetky možné odtiene, veľkosti, tvary a vzory. 

  Vytváraním takejto neistoty sa v ľuďoch neistota prenáša aj do ďalších oblastí života, vrátane toho sexuálneho. Spomínate si na článok o sexuálnych zrýchľovačoch a brzdách? Keď osoba o svojom  tele pochybuje, počas sexuálnej aktivity môže svoje telo vyhodnotiť ako brzdu, ktorá zážitok zo sexuálnej aktivity zhorší alebo úplne prekazí. 

  To neplatí iba počas leta. Neistota môže pretrvávať a živená predstava a túžba “dokonalého” tela môže napokon ostať aj mimo plavkovej sezóny. Pochybnosti a tlak na samého/samú seba sa môžu stupňovať a prejavovať rôznymi spôsobmi (od nákupu ďalších zbytočných produktov, cez prílišné cvičenie, až po nezdravé diéty, ktoré môžu prerásť do porúch príjmu potravy). 

  Je to náročné, požiadavky na dokonalé letnételo sa každý rok vracajú a na to, aby sme dokázali tlaku reklám a predaja produktov  odolávať, potrebujeme mať isté informácie, zručnosti a postoje. Aj o tejto téme sa rozprávame vo vzťahovej a sexuálnej výchove – konkrétne v témach telo a vývin, zdravé vzťahy či zručnosti pre zdravie a pohodu, ale aj médiá a sexualita a ďalšie. 

  Jedno jediné dokonalé letné telo teda neexistuje, niečo špeciálne však pre svoje telo v lete predsa len môžeme urobiť. Konkrétne napríklad:

  • natierať sa SPF krémom
  • dodržiavať pitný režim
  • nosiť pokrývku hlavy
  • nosiť slnečné okuliare
  • obliekať sa tak, ako je vám pohodlné s rešpektom k iným
  • meniť plavky po kúpaní (platí predovšetkým pre osoby s vagínou)
  • jesť rôznorodú stravu, vďaka ktorej sa budeme cítiť spokojne 
  • kriticky premýšľať nad médiami podsúvanými obrazmi dokonalých letných tiel 

  Skúste sa zamyslieť, kto vám hovorí, že by ste mali mať jeden vymyslený obraz dokonalého tela. Na čo sa odvoláva? Nechce z vás niekto iba ťahať peniaze tým, že v ľuďoch vzbudzuje neistotu? Zaslúžite si rešpekt a vaše telo si ho zaslúži tiež.

  Ak pociťujete neistotu, úzkosť, či obavy zo svojho tela, prístupu k nemu, stravovania, ak máte pocit, že potrebujete nasmerovať, obráťte sa na www.chutzit.sk – vyhľadať pomoc je odvážne a vďaka Chuť žiť aj veľmi jednoduché. 

  Za možnosť realizovať naše aktivity a prinášať tak do spoločnosti rešpekt, férovosť a zdravie ďakujeme Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Nórskemu finančnému mechanizmu 2014-2021.