Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Aké prsia sú normálne prsia?

Aké prsia sú normálne prsia?

    Mnoho ľudí necíti so svojimi prsiami spokojnosť. V médiách sú prsia zobrazované po rôznych väčších či menších úpravách, no väčšina z nás jednoducho nemá také prsia, aké vidíme v médiách. A je to v poriadku. 

    Neexistuje totiž jeden jediný dokonalý tvar pŕs. Máme rôzne veľkosti, naše prsia od seba môžu byť vzdialené rôzne vzdialenosti, môžu mať rôzne tvary, aj farby. Dokonca často ani nie sú prsia jednej osoby úplne rovnaké. Jedno je väčšie, druhé menšie a môžu sa líšiť aj tvarovo – všetko z toho je normálne a krásne.

    Čo ovplyvňuje výzor pŕs?

    Prsia zvyčajne začínajú rásť v puberte a sú jedným zo znakov pohlavného dozrievania. Sú ovplyvnené génmi a počas nášho života sa menia. Dôležité je vedieť, že rast pŕs neprebieha u ľudí rovnako, u niekoho to trvá dlhšie, u niekoho sa to deje rýchlejšie. Aj tu platí, že nie je jedna správna možnosť pre všetky/ých. Okrem génov sú za výzor pŕs zodpovedné aj hormóny, prípadne tehotenstvo či kojenie, ale aj starnutie či fyzická aktivita (napr. cvičenie). 

    Veľkú časť prsníkov tvorí tuk, takže kedykoľvek schudneme alebo priberieme, naše prsia sa môžu zmeniť. Môže sa zmeniť ich tvar či veľkosť, môžu sa na nich objaviť strie, ktoré môžu mať rôzne farby či tvary. Všetko z toho je absolútne v poriadku. Niekedy sa stáva, že pred menštruáciou sú prsia bolestivé či opuchnuté, niekomu sa to nedeje. Prsia sú skrátka rozmanité. 

    O zdraví prsníkov sa bavíme na našom workshope Sexuálne a reprodukčné zdravie.

    Bradavky a dvorce

    Rovnako tak sú rozmanité aj naše bradavky a dvorce (dvorce sú tie kruhy okolo bradaviek). Ľudia majú rôzne tvary, farby, veľkosti. je úplne bežné, že ľuďom (áno, aj ženám) okolo bradaviek rastú chĺpky. Niektoré bradavky vyčnievajú, iné nie. 

    Človek je jediný cicavec, ktorému sa prsia začnú vyvíjať v puberte a ostávajú s rôznymi zmenami po celý život. Pri ostatných cicavcoch sa prsia vyvinú počas ovulácie alebo dojčenia a ide o “dočasné” prsia, ktorých účelom je v podstate produkcia mlieka. To však neplatí u ľudí – prsia sa formujú počas puberty, nie počas tehotenstva. Teórií pre túto výnimočnosť je viacero, naisto však zatiaľ nevieme. 

    Na čo sú nám prsia?

    Naše prsia môžu mať v našich životoch rôznu rolu – niektoré matky koja svoje deti. Čas kojenia sa u rôznych ľudí líši – niekto nekojí vôbec, niekto kojí pol roka, niekto rok a pol. Ani jeden zo spôsobov nie je horší či lepší, sú jednoducho rôzne, bežné a v poriadku. 

    Bradavky môžu byť tiež erotogénna zóna, čo znamená, že ich stimulácia môže (no nemusí) viesť k vzrušeniu. Líšiť sa môže aj spôsob dotyku, ktorý nám vyhovuje. Niekomu sa počas sexuálnej aktivity páči, keď mu/jej niekto bradavky stláča, niekomu sa páči hryzenie alebo hladkanie. Niekomu sa nepáči ani jedno z toho, niekomu sa páči všetko, niekomu nič. Nezáleží na tom, či ste muž alebo žena – je úplne v poriadku, ak sa vám takéto dotyky páčia a je úplne v poriadku, ak sa vám takéto doytyky nepáčia. Naše bradavky môžu stvrdnúť a vzpriamiť sa aj keď to nemá nič spoločné s intímnou aktivitou – napríklad keď je nám zima, prípadne cítime nervozitu alebo sa o niečo bradavkou omylom obtrieme. 

    Súhlas a zdravie

    Malé, veľké, špicaté, guľaté, nižšie, vyššie… neexistujú čarovné čaje ani krémy, ktoré by z našich pŕs vyčarovali vyphotoshopovanú verziu z médií. Naše telá sú unikátne a zaslúžia si rešpekt a lásku – aj našu vlastnú. 

    Niektorým ľuďom môžu prsia spôsobovať starosti a býva pre nich vhodné porozprávať sa so psychológom/psychologičkou, niektorým ľuďom veľkosť pŕs spôsobuje bolesti či fyzické ťažkosti. Vtedy je dôležité porozprávať sa s lekárkou/om o ďalších možnostiach a prípadnej operácii. Nech sú naše prsia akékoľvek, sú výnimočné a neexistuje nič ako “nenormálne” prsia. 

    Dve veci predsalen majú všetky prsia úplne rovnaké – súhlas a zdravie. Komunikujme o tom, čo chceme alebo nechceme, čo sa nám páči alebo nepáči a kontrolujme svoje prsia aspoň raz mesačne precíznym samovyšetrením.

    Tiež nezabúdajme na to, v čom svoje prsia nosíme – podprsenka by mala skutočne vhodne sedieť, nemala by byť na dané prsia príliš veľká, ani pritesná. Ramienka by sa nemali zarezávať do kože a už vôbec by nám kostice nemali pichať do rebier.  Výskum z University of Portsmouth potvrdzuje, že nosenie nesprávnej podprsenky môže byť škodlivé. Ak podprsenku nosiť nechcete, vôbec nemusíte, je to vaše rozhodnutie. Ak podprsenku nosíte, poraďte sa pri jej výbere v obchode so spodnou bielizňou, aby bola pre vás skutočne vhodná. 

    Za možnosť realizovať naše aktivity a prinášať tak do spoločnosti rešpekt, férovosť a zdravie ďakujeme Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Nórskemu finančnému mechanizmu 2014-2021.