Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Zápaly močových ciest – 5 spôsobov, ako im predísť

Zápaly močových ciest – 5 spôsobov, ako im predísť

  Prevencia zápalov močových ciest je spätá s naším sexuálnym a reprodukčným zdravím. Najčastejšie prejavy týchto zápalov bývajú bolesť či štípanie pri močení alebo príliš časté močenie či pocit, že sa osobe chce močiť. V týchto prípadov sa netreba spoliehať na lieky z lekárne a je dôležité ísť k lekárovi/lekárke čím skôr – v prípade neliečenia sa totiž môže zápal dostať ďalej a postihovať aj obličky. 

  Čo však robiť preventívne? Aby sme minimalizovali riziko vzniku zápalu močových ciest, môžeme skúsiť napríklad: 

  1. Pravidelný prísun tekutín 

  Hydratácia má množstvo výhod, z hľadiska sexuálneho a reprodukčného zdravia hovoríme predovšetkým o správnom fungovaní orgánov či svalov. Ako prevencia pred zápalmi močových ciest zabezpečuje tiež udržanie dostatočného prietoku moču a spláchnutie baktérií z močových ciest. Dodržiavajte preto pitný režim a uprednostnite vodu pred sladenými nápojmi či alkoholom.

  1. Nezadržiavať moč

  Zadržiavanie moču môže spôsobiť, že moč ostáva v tele – v močovom mechúre a ak nie je zabezpečený prietok moču, vytvára to ideálne podmienky pre množenie baktérií a zvýšenie rizika zápalu močových ciest. Samozrejme, raz za čas vydržať, kým sa dostaneme k toalete, je úplne v poriadku. Nemal by to však byť náš každodenný zvyk. Ak sa nám dá močiť – vyhľadajme príležitosť a urobme to. Môže to výrazne prispieť k prevencii nepríjemných problémov. 

  1. Neostávať v mokrých plavkách 

  Zostávanie v mokrých plavkách vytvára vlhké a teplé prostredie v oblasti genitálií a takéto prostredie je ideálne pre množenie baktérií. To môže zvýšiť riziko zápalov močových ciest. Vlhkosť môže tiež vyhovovať množeniu baktérií, kvasiniek a iných mikroorganizmov, čo môže mať za následok nepríjemné pocity alebo infekcie. V neposlednom rade môže dlhé ostávanie v mokrých plavkách spôsobiť podráždenie a kožné problémy, ako je napríklad vyrážka, svrbenie a podráždenie pokožky v oblasti genitálií.

  Preto je dôležité, aby sme sa po kúpaní alebo počas pobytu v bazéne, jazere alebo mori čo najskôr prevliekli do suchého oblečenia. Je to úplne jednoduché – stačí si k plávaniu vziať vždy aspoň dva spodky plaviek a jeden kus bavlnenej spodnej bielizne. Plavky si môžete striedať (na slnku uschnú tie, ktoré ste mali mokré a vy ste zatiaľ v nových) a bavlnený kus oblečenia si dáte, keď budete od bazéna odchádzať úplne. 

  1. Močiť po sexe 

  Počas sexuálneho styku môžu baktérie z konečníka alebo genitálnej oblasti preniknúť do močových ciest a spôsobiť infekciu. Keď sa močíte po sexe, moč, ktorý prechádza cez močové cesty, môže pomôcť odstrániť tieto baktérie a zabrániť ich rozmnožovaniu v močovom mechúre.

  Okrem toho môže sexuálny styk vytvoriť mikrotrhlinky alebo podráždenie, čo zvyšuje riziko preniknutia baktérií. Vyprázdnenie močového mechúra po sexe pomáha odstráneniť potenciálne nebezpečné mikroorganizmy, ktoré by mohli spôsobiť infekciu. Pravidelné močenie po sexe sa odporúča hlavne ľuďom s biologicky ženskou anatómiou, ale môže pomôcť aj ľuďom s biologicky mužskou anatómiou. Ak má človek penis, je močová trubica síce dlhšia, ale aj tu môžu baktérie preniknúť do močových ciest a spôsobiť zápaly či iné problémy. Ísť močiť po sexe niektorí ľudia považujú za praktickú stránku after care (teda starostlivosť, ktorú si doprajeme po sexe). Zároveň ide o jednoduché opatrenie, ktoré môže výrazne pomôcť. 

  1. Osoby s biologicky ženskou anatómiou – utierať sa po potrebe od vulvy k análnemu otvoru 

  Utierať sa na záchode spredu dozadu (z prednej časti tela smerom dozadu – od vulvy k análnemu otvoru) je dôležité pre ľudí s biologicky ženskou anatómiou, aby sa minimalizovalo riziko prenosu baktérií z konečníka do močovej trubice. Tento postup pomáha znížiť riziko zápalov močových ciest. 

  Keď sa utierate spredu dozadu, zabránite prenosu baktérií z konečníka, ktoré môžu byť prítomné v tejto oblasti, do prednej časti genitálnej oblasti a močovej trubice. Močová trubica je trubica, ktorá vedie moč z močového mechúra von z tela, a ak sa do nej dostanú baktérie, môže to viesť k infekcii močových ciest.

  Správna každodenná a bežná hygiena teda znižuje riziko zápalov močových ciest. 

  V prípade biologicky mužskej anatómie toto riziko nie je také veľké, pretože močová trubica je dlhšia a ďalej od konečníka.

  Tip navyše: Poraďte sa s lekárom/kou v prípade, že trpíte opakovanými zápalmi. Príčina môže byť hlbšia a čím skôr na ňu prídete, tým skôr sa nepríjemných problémov zbavíte. O sexuálnom a reprodukčnom zdraví sa rozprávame na vekovo primeraných workshopoch vzťahovej a sexuálnej výchovy. Napíšte nám na workshopy@intymyta.sk a radi nájdeme workshop, ktorý bude presne pre vašu triedu.