Preskočiť na obsah

Prvé rande

  Ako vyzerá prvé rande? Čo by sme na prvom rande mali robiť a ako ho urobiť čo možno najlepším? Je niečo, čo sa od nás očakáva? 

  • Vhodné miesto: Miesto, kde sa stretnete, vytvára atmosféru. Môže to byť útulná kaviareň, reštaurácia s fajn jedlom, kino, výstava, koncert alebo park. Vyberte miesto, kde sa obaja/obe cítite pohodlne a môžete ľahko komunikovať.
  • Komunikácia: Prvé rande je príležitosťou spoznať sa navzájom. Snažte sa aktívne počúvať, nadväzovať na to, čo druhá osoba povedala. Témami môžu byť životné ciele, zážitky, vízie, obľúbené knihy, politika, škola a rôzne ďalšie. Dajte druhému človeku priestor hovoriť a zdieľať. Rešpektujte, ak nieko o niečom hovoriť nechce – sú to jeho/jej hranice.
  • Autenticita: Hrať sa na niekoho, kým nie ste, môže byť únavné a druhá osoba nespozná vás ale predtavu, ktorú o sebe vytvárate. Buďte sami sebou a ukážte svoju pravú osobnosť.
  • Zovňajšok: Je pre vás dôležité niečo oblečením či doplnkami vyjadriť? Premýšľajte, ako to urobiť (napr. odznak obľúbenej organizácie, čo potom viete využiť aj ako konverzačnú tému). Vyberte si oblečenie, v ktorom sa cítite dobre a ktoré zodpovedá charakteru miesta či aktivite (Idete do divadla? Na túru?).
  • Očakávania: Prvé rande nie je ako scéna z filmu. Nemusíte sa bozkávať pod romantickým dažďom, nemusí byť všetko dokonalé – a pre každú osobu je dokonalé niečo iné. Pre niektorých ľudí môže byť veľmi dôležité povedať si na prvom rande, aké očakávania od tohto stretnutia majú, kam chcú, aby pokračovalo. Môžete sa tiež dohodnúť na harmonograme stretnutia, prípadne jasne povedať očakávania o platení vopred – budete si platbu deliť? Pozýva niekto? Platenie nie je automatickou zodpovednosťou jedného človeka.
  • Bezpečie: Dajte niekomu blízkemu vedieť, kde a s kým sa nachádzate. Pre ešte väčšiu mieru bezpečia môžete s niekým blízkym zdieľať svoju polohu cez telefón.
  • Sex na prvom rande: Niektorí ľudia sa rozhodnú mať sex na prvom rand a je to úplne v poriadku. Rovnako ako je v poriadku rozhodnúť sa sex na prvom rande nemať. Dôležité je pamätať si zásady bezpečia – sexuálny súhlas a ochrana pred pohlavne prenosnými infekciami či neželaným otehotnením. 
  • Priestor pre budúcnosť: Na prvom rande nenaplánujete celý život, s druhým človekom sa oťukávate, zisťujete, čo je vám vzájomne sympatické a čo možno nie. Buďte k sebe aj k druhej osobe úprimní/é a povedzte, ak nechcete v stretnutiach pokračovať – nemusíte to objasňovať (ale môžete). Ak o stretnutie záujem máte, povedzte to nahlas. Nie je zodpovednosť jedného človeka pokračovanie navrhnúť, ste v tom spoločne a pozvať na ďalšie stretnutie môže ktokoľvek bez ohľadu na rod či pohlavie.

  O vzťahoch či prvom rande sa s mládežou rozprávame aj na workshope Vzťahy (verzia intímne vzťahy). Napíšte nám na worshopy@intymyta.sk a nájdeme termín pre vzdelávanie k zdravým vzťahom aj pre vašu školu.