Preskočiť na obsah

Kondómy

  • Nezaradené

Kondóm je typ bariérovej antikoncepcie, ktorý ako jediný chráni aj pred pohlavne prenosnými infekciami a zároveň aj pred neželaným otehotnením. Na to, aby mohol túto funkciu plniť však musí byť používaný správne. 

Kondómy sú typom nehormonálnej antikoncepcie, ktorú voláme bariérová, pretože jednoducho tvoria bariéru medzi sexuálnymi partnermi, a to tak pri vaginálnom, ako aj análnom či orálnom sexe. Táto bariéra dokáže zastaviť spermie, aj ochorenia, ktoré sa môžu prenášať telesnými tekutinami medzi dvoma ľuďmi. 

Kde zoženiete kondóm?

Na Slovensku ich zoženiete v drogériách, lekárňach, aj v potravinách. V rôznych farbách, tvaroch, príchutiach, vrúbkované či lubrikované alebo extra tenké. Ak máte alergiu na latex, spoľahlivé kondómy dnes kúpite aj bezlatexové. Pri kondómoch, ktoré majú príchute však pozor – vhodné je používať skôr pre ochranu pri orálnom sexe. Vo vagíne môžu pre svoje zloženie spôsobiť napríklad nepríjemné svrbenie či ďalšie problémy. 

Ešte predtým, než si povieme, ako používať kondóm správne, pozrime sa na to, čo treba na kondóme skontrolovať, aby sme mali istotu, že je bezpečné ho použiť. 

  1. Dátum exspirácie – ak je po dátume, kondóm nepoužívame, mohol by sa napríklad pretrhnúť  
  2. Balenie – ak je balenie poškodené, prepichnuté alebo natrhnuté v akomkoľvek mieste, kondóm vyhoďte a použite nový. 
  3. Značka CE – toto označenie nám hovorí, že tento kondóm spĺňa európske štandardy kvality
  4. Označenie, ktoré nám hovorí, že kondóm bol testovaný v podmienkach, kde sú dodržiavané a kontrolované bezpečnostné štandardy  – tieto označenia môžu byť rôzne, jedným z nich je napríklad BSI 
  5. Pozor pri otváraní – neotvárame balenie kondómu žiadnymi ostrými predmetmi, balenie má na sebe vrúbky, vďaka ktorým je možné ho jednoducho otvoriť prstami 
  6. Uchovávanie kondómu – a to nielen vzhľadom na dátum, dokedy je bezpečné ho použiť, ale aj vzhľadom na miesto, kde kondóm skladujeme (malo by ísť o miesto, kde na kondóm nebude dlho priamo svietiť slnko, ani nebude vystavený možnosti poškodenia či prepichnutia

Vedeli ste, že…?

Informácie o rôznych druhoch antikoncepcie spadajú do témy sexuálne a reprodukčné zdravie a sú vekovo vhodné pre mladých ľudí, ktorí sú vekovo pred zákonnou lehotou prvého možného sexuálneho kontaktu (15 rokov). Je to preto, aby mali správne informácie a možnosť rozhodnúť sa zodpovedne včas. Technika správneho nasadzovania kondómu je vekovo adekvátna pre vekové skupiny, ktoré môžu mať sexuálnu aktivitu. 

Ako správne používať kondóm:

1. Jeden kondóm sa môže použiť iba jedenkrát. Po použití je potrebné ho vyhodiť.

2. Kondóm sa ľahko otvára vďaka vrúbkam na obale. 

3. Pred použitím treba z kondómu vytlačiť vzduch. Pred nasadením ho chyťte na špičke/za rezervoár a vyrolujte až po koreň penisu (nielen do polovice). 

4. Nasadenie musí byť zo správnej strany – ak sa vám to nepodarí, tento kondóm vyhoďte a použite druhý kondóm. Niekedy stačí naozaj kvapka, ktorá bola na žaludi.

5. Kondóm je potrebné nasadiť si pred stykom a ponechať ho na penise počas celého trvania styku. 

6. Pri vyťahovaní kondómu po sexe môžete zvýšiť opatrnosť tým, že kondóm pridržíte pri koreni. 

7. Kondóm sa odstraňuje, kým je penis stoporený. Ak to robíte až po ochabnutí penisu, riskujete, že sa ejakulát vyleje. 

8. Keď ho dáte dolu, dá sa na konci zviazať na uzol a/alebo zabaliť do vreckovky a zahodiť do koša na zmiešaný odpad. Nikdy ho nesplachujte. 

9. Ak ste kondóm nikdy nepoužívali, odporúčame si jeho nasadzovanie skúsiť vopred.

10. Pamätajte, že o tom, aký typ antikoncepcie použijete, je potrebné sa dohodnúť včas. 

Okrem známeho kondómu na penis existuje aj menej známy femidom – teda kondóm, ktorý sa vsúva do vagíny. Zvyčajne sa vyrába z bezlatexových materiálov, je dlhý cca 17 cm a na oboch koncoch má pevnejšie ohybné kruhy. Menší kruh sa vkladá do vagíny, vonkajší väčší kruh by po správnom vložení menšieho kruhu mal zakrývať pysky. Správne použitý femidom taktiež chráni pred pohlavne prenosnými infekciami, aj pred neželaným otehotnením a do vagíny môže byť aplikovaný aj niekoľko hodín pred samotným stykom. Pre niektorých ľudí môže ísť o vhodnú antikoncepčnú metódu na sexuálnu aktivitu počas menštruácie. Rovnako ako kondóm na penis, aj kondóm do vagíny je možné kúpiť bez lekárskeho predpisu. 

Používanie femidomu tiež vyžaduje viac zručnosti, jeho zavádzanie môže trvať dlhšie a jeho dostupnosť je u nás nižšia než v prípade kondómu na penis. Používanie femidomu je niekedy potrebné kombinovať s používaním lubrikačného gélu (ten sa dáva dnu do femidomu), pretože narozdiel od kondómu na penis, femidom neobsahuje zvlhčenie. 

Femidom je vhodné po styku vytiahnuť v polohe ľah, aby z neho ejakulát nevytiekol. Rovnako ako pri kondóme na penis, aj pri femidome treba myslieť na dátum exspirácie, správne skladovanie či správne otváranie bez ostrých predmetov. Takisto ho po použití nesplachujeme, ale vyhadzujeme do koša. 

Pozor! Vždy používajte iba jeden kondóm! Nikdy nie kondóm na penis a kondóm do vagíny počas jedného sexuálneho kontaktu naraz. 

Za možnosť realizovať naše aktivity a prinášať tak do spoločnosti rešpekt, férovosť a zdravie ďakujeme Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Nórskemu finančnému mechanizmu 2014-2021.