Preskočiť na obsah

HPV

  • Nezaradené

HPV, resp. ľudský papilomavírus je jedna z pohlavne prenosných infekcií a môže spôsobiť rôzne druhy rakoviny. Najčastejšie ide o rakovinu krčka maternice, ale môže ísť tiež o rakovinu vulvy, konečníka, penisu a iné. 

V priebehu života sa s vírusom HPV stretne až 80 % ľudskej populácie. Väčšina ľudí sa o tom, že má HPV, ani nemusí dozvedieť, pretože HPV má množstvo rôznych typov a imunitný systém človeka sa dokáže s mnohými typmi popasovať. Skrátka – veľká väčšina ľudí sa počas života nakazí vírusom HPV a nemusia sa u nás vyskytnúť žiadne príznaky. Tým, že o infikovaní HPV nemusíme tušiť, môžeme ho nevedomky preniesť na inú osobu a u niektorých ľudí môžu isté typy HPV spôsobiť vážne problémy či pretrvávajúce infekcie, čo môže viesť k zmene v bunkách, až k rakovine. Pozor však – nie každý človek, ktorý má HPV, dostane automaticky rakovinu. 

S HPV môžu súvisieť aj nezhubné ochorenia. Pomerne časté sú napríklad genitálne bradavice, ktoré sú veľmi nepríjemné a aj po vyliečení majú tendenciu sa vracať. 

Ako sa prenáša HPV

HPV sa prenáša najmä pohlavným stykom alebo prenosom z rúk či úst na genitálie. No nemusí ísť iba o pohlavný styk. K prenosu môže dôjsť aj pri maznaní, kontakte s kožou, či orálnom alebo análnom sexe. Veľmi výnimočne sa tiež môže stať, že sa pri pôrode dieťa nakazí od matky (počas prechodu pôrodnými cestami). 

HPV spôsobuje 5 % onkologických ochorení a je zodpovedný za 99 % karcinómov krčka maternice, 85 % karcinómov análneho otvoru, 50 % karcinómov vagíny, 50 % karcinómov ženského ohanbia, 20 % oropharyngeálnych karcinómov a 10 % karcinómov hrtanu a dýchacieho / zažívacieho traktu. (https://www.msd.sk/patient/disease/Cervical-cancer-and-other-HPV-diseases/ )

Ako sa chrániť pred HPV

Ciest existuje niekoľko, ideálne je ich kombinovať. 

  1. Očkovanie – a to nielen dievčat, ale naozaj všetkých ľudí (pripomeňme si, že HPV môže viesť aj k rakovine penisu a tiež fakt, že prenášačom HPV môže byť ktokoľvek bez toho, aby o tom vedel). 

Očkovanie proti HPV je vhodné pre ľudí v rôznom veku, je bezpečné (nepozorujú sa žiadne významné vedľajšie účinky) a odporúča ho aj Svetová zdravotnícka organizácia a odborníci/odborníčky z celého sveta. Vakcín proti HPV poznáme v súčasnosti viac, no za pozornosť stojí napríklad vakcína Gardasil 9, ktorá dokáže chrániť pred 90 % všetkých nádorov, spojených s HPV infekciou. 

Máte záujem o vekovo adekvátny workshop o sexuálnom a reprodukčnom zdraví pre triedu? Napíšte nám na workshopy@www.intymyta.sk 

Môžete sa stretnúť s informáciou, že očkovať proti HPV je možné iba do veku 13 rokov, no nie je to tak. Táto informácia súvisí s tým, že očkovanie proti HPV je najúčinnejšie, ak sa realizuje pred prvým sexuálnym kontaktom (a predpokladá sa, že vo veku 13 rokov mladý človek ešte nemal sexuálny kontakt). Od mája 2022 je očkovanie proti HPV na Slovensku plne hradené pre deti v 12. roku života. 

Dôležité je zopakovať, že odboníci a odborníčky sa zhodujú, že očkovať sa proti HPV má zmysel aj v neskoršom veku, dokonca aj vo veku, keď už človek vedie aktívny sexuálny život a aj v prípade, že má človek iba jedného sexuálneho partnera/partnerku. V tomto veku však už (zatiaľ) na Slovensku nie je očkovanie proti HPV hradené a v prípade záujmu si hradíte plnú sumu. Očkuje sa dokopy troma vakcínami a dokopy za ne zaplatíte približne 400-500 eur.

Predpísať a podať očkovanie môžu u obvodného lekára/lekárky alebo v gynekologickej či pediatrickej ambulancii. 

  1. Pravidelné preventívne prehliadky a skríning – o dôležitosti pravidelnej preventívnej návštevy lekárov a lekárok snáď písať netreba, dôležité je však spomenúť aj to, že pravidelné kontroly sú nevyhnutné aj po očkovaní – je to preto, aby bolo možné zachytiť včas prípadné predrakovinové štádiá, ktorých dôvodom môžu byť aj iné faktory než HPV.
  1. Zodpovedné sexuálne správanie – sem spadá napríklad správne používanie kondómu alebo femidomu, prípadne využitie možnosti testovania na HPV.

Liečba HPV
Pre rôzne typy a štádiá HPV a rôzne prejavy a dôsledky ľudského papilomavírusu môže liečba prebiehať u rôznych ľudí inými metódami. Liečbe sa venujú v gynekologických, dermatovenerologických, onkologických, urologických či proktologických ambulanciách. 

Vo vzťahovej a sexuálnej výchove spadá téma HPV do sexuálneho a reprodukčného zdravia, v rámci čoho včasne informujeme predovšetkým o včasných a dostupných možnostiach prevencie. 

Viac o HPV nájdete aj na www.prirodzeneweb.sk 

Za možnosť realizovať naše aktivity a prinášať tak do spoločnosti rešpekt, férovosť a zdravie ďakujeme Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Nórskemu finančnému mechanizmu 2014-2021.