Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Pohlavne prenosné infekcie

Pohlavne prenosné infekcie

    Pohlavne prenosné infekcie (PPI) sú ochorenia, ktoré sa prenášajú z jednej osoby na druhú prostredníctvom sexuálneho kontaktu. Tento kontakt môže byť vaginálny, orálny alebo análny, no sú situácie, kedy môžu byť PPI prenášané aj cez iné časti tela. Najčastejšie ide o prenos prostredníctvom pohlavných tekutín, dotykom s vredom alebo vyrážkou, prípadne môže prenos nastať cez krv (otvorené rany či injekčné striekačky). 

    Druhov PPI existuje viac, preto sú rôzne aj príznaky, liečba, prevencia, či spôsob prenosu. 

    Čo všetky pohlavne prenosné infekcie spája, je potreba rešpektujúceho prístupu o ľuďoch, ktorí s PPI žijú. Dostupné dáta nám, bohužiaľ, hovoria, že ľudia, ktorí žijú s PPI môžu čeliť šikane či diskriminácii. Prispieť k zníženiu diskriminácie môžeme práve tým, že sa budeme o tému PPI zaujímať, vzdelávať sa, normalizujeme preventívne testovanie a správať sa k ľuďom rovnako bez ohľadu na ich zdravotný status. 

    V súčasnosti (2022) je svetovo najrozšírenejšou pohlavne prenosnou infekciou HPV (ľudský papilomavírus), s ktorým sa stretne 8 z 10 ľudí. V našich končinách sa spomedzi PPI môžeme stretnúť aj s výskytom herpesu, či výskytom chlamýdií, kvapavky alebo syfilisu. K pohlavne prenosným infekciám ďalej patria HIV alebo trichomoniáza. Hoci medzi typické pohlavne prenosné ochorenia neradíme hepatitídu, treba spomenúť, že hepatitída typu B sa prenáša aj pohlavným stykom. 

    Časté symptómy pohlavne prenosných infekcií môžu byť: 

    • Nezvyčajný výtok z vagíny (zápachom, farbou, konzistenciou)
    • Ranky alebo bradavice na genitáliách 
    • Bolestivé miesto na genitáliách 
    • Bolestivé močenie 
    • Svrbenie alebo začervenanie v genitálnej oblasti 

    Čo je možné urobiť?

    Rôzne PPI sa líšia rôzne. V prípade podozrenia na pohlavne prenosnú infekciu je potrebné zájsť k svojej lekárke/svojmu lekárovi – buď k obvodnému/obvodnej, alebo do gynekologickej či urologickej ambulancie. Pomôcť môže tiež dermatovenerológ alebo infektológ. V gynekologickej, urologickej, infektologickej či dermatovenerologickej ambulancii je tiež možné požiadať o test na PPI. Podľa zhodnotenia typu problému lekár/ka stanoví diagnózu a liečbu. 

    Počas návštevy lekára/ky môžete očakávať, že bude chcieť vidieť vaše genitálie, poprípade si zoberie výter z vagíny/penisu alebo vám môže aj zobrať aj krv a moč. To všetko závisí toho, čo identifikuje za potrebné na určenie PPI.

    Aká je prevencia pohlavne prenosných infekcií?

    Každý človek, ktorý žije aktívnym sexuálnym životom, sa môže stretnúť s nejakým druhom PPI. Výrazne však môže znížiť riziko prenosu zodpovedným sexuálnym správaním, ktoré pri sexuálnom a reprodukčnom zdraví zahŕňa napríklad: 

    • Správne používanie kondómu
    • Pravidelné preventívne testovanie na pohlavne prenosné infekcie – test na PPI je možné absolvovať jednotlivo na konkrétny typ PPI alebo je možné absolvovať testovanie súhrnne na viacero typov ochorení. Aby mala osoba istotu, že test nebude falošne negatívny a má podozrenie, že absolvovala sexuálny kontakt, ktorý nebol bezpečný, je potrebné uvedomiť si, koľko dní ubehlo od tohto sexuálneho kontaktu (príliš málo dní totiž môže znamenať, že na teste sa PPI neukáže – ideálny čas na zistenie PPI sú 1-2 týždne po pohlavnom styku). Okrem toho existujú testy, ktoré si môžete zakúpiť v lekárni a urobiť doma – ich výsledok však môže byť nepresný alebo falošne negatívny a považujú sa skôr za orientačné. Jedným z miest, kde je možné podstúpiť bezplatné a anonymné testovanie na HIV, je napríklad Dom svetla v Bratislave.  Včasné identifikovanie PPI môže pomôcť podchytiť ochorenie včas, čím je možné zvýšiť šance na úspešnú liečbu. Okrem toho je preventívne testovanie potrebné aj pre ochranu ďalších ľudí, s ktorými osoba mala mať sexuálnu aktivitu. Ak odhalíte, že PPI máte, informujte svojho sexuálneho partnera/partnerku. 
    • Pravidelné prehliadky u lekárky/lekára 
    • Kontrola svojho tela 

    Mať pohlavne prenosnú infekciu neznamená, že niekto vedie promiskuitný život. PPI sú bežné a časté infekcie či ochorenia, ktoré je dnes možné buď vyliečiť alebo efektívne tlmiť príznaky tak, aby mohla osoba s PPI viesť plnohodnotný, bezpečný a rešpektujúci život, súčasťou ktorého môže byť aj bezpečná sexuálna aktivita, rodinný život či čokoľvek, čo osoba sama chce. 

    Za možnosť realizovať naše aktivity a prinášať tak do spoločnosti rešpekt, férovosť a zdravie ďakujeme Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Nórskemu finančnému mechanizmu 2014-2021.