Preskočiť na obsah
Domovská stránka » HIV a AIDS

HIV a AIDS

    Aj tento rok sme si symbolicky pripli červenú stužku, ktorou vyjadrujeme solidaritu a rešpekt ľuďom žijúcim s HIV a AIDS.

    Dostupné dáta nám hovoria, že napriek výraznému pokroku a zvyšovaniu povedomia u širokej verejnosti, ľudia s HIV/AIDS čelia šikane či diskriminácii. Tá často pramení z neistoty, strachu a nevedomosti či z hoaxov, ktoré okolo HIV a AIDS existujú. Prvým krokom k rešpektujúcejšiemu postoju môže byť práve vôľa chcieť vedieť o HIV a AIDS viac. 

    Rozdiel medzi HIV a AIDS

    HIV (Human Immunodeficiency Virus) je vírus, ktorý napáda imunitný systém. Ľudia s HIV sa nedokážu efektívne brániť proti mnohým infekciám a niektorým typom rakoviny, s ktorými sa ľudia so zdravým imunitným systémom brániť zvládajú?. Keďže vírus ničí a zhoršuje funkciu imunitných buniek, infikovaní jedinci sa postupne stávajú imunodeficientnými. Na vírus HIV zatiaľ účinnú vakcínu zatiaľ nepoznáme. Možnosti prevencie pred HIV existujú a je dôležité poznať ich včas. 

    AIDS (Acquired ImmunoDeficiency Syndome) je najpokročilejšie štádium HIV. AIDS je syndróm, ktorý môže vzniknúť po nakazení sa vírusom HIV. Nie však nevyhnutne – AIDS sa rozvíja vtedy, ak je imunitný systém človeka veľmi poškodený a HIV vírus je priveľmi rozmnožený v krvi.  

    O sexuálnom a reprodukčnom zdraví je veľmi dôležité sa vzdelávať. Správne informácie a zručnosti včas pomôžu tomu, aby ľudia viedli bezpečný, zdravý a uspokojivý intímny život. O sexuálnom a reprodukčnom zdraví robíme skvelý interaktívny workshop pre žiačky a žiakov, viac info TU.

    Ako sa prenáša HIV?

    • nechráneným pohlavným stykom (HIV môže byť prítomné v ejakuláte, v predejakulačnej tekutine, aj v sekréte z vagíny)
    • krvou 
    • z matky na plod 

    Ako sa neprenáša HIV?

    • spolužitím v jednej domácnosti
    • bodnutím hmyzom 
    • slinami 
    • pri používaní WC alebo bazénu
    • podaním ruky
    • bozkom na líce 

    Prevencia

    V súčasnosti existuje mnoho spôsobov, ako sa HIV vyhnúť alebo ako sa vyhnúť tomu, aby sme HIV preniesli na niekoho iného. Napríklad: 

    • pravidelné testovanie na pohlavne prenosné ochorenia (napríkad Dom svetla v Bratislave ponúka anonymné a bezplatné testovanie na HIV a ďalšie pohlavne prenosné infekcie)
    • bariérová antikoncepcia pri pohlavnom styku (prezervatív, vnútorný kondóm, dentálne rúško/dental dam)
    • poznanie a komunikovanie zdravotného stavu so svojím sexuálnym partnerom/sexuálnou partnerkou
    • nezdieľať žiletky, ani ihly
    • dôsledne dezinfikovať nástroje/ihly pri tetovaní alebo piercingu 
    • úplná sexuálna abstinencia 
    • Užívanie PrEP (Pre-Exposure Prophylaxis / Preexpozičná profylaxia) – lieky pre ľudí, ktorí sú vystavení vyššiemu riziku nákazy – sú na lekársky predpis a spolu s bezpečnejšími sexuálnymi praktikami pomáhajú znižovať riziko získania infekcie HIV u dospelých a dospievajúcich 
    • Užitie PEP (Post-Exposure Prophylaxis / Postexpozičná profylaxia) – liek, ktorý sa užíva po tom, ako bol človek vystavený HIV vírusu, odporúča sa podať čo najskôr po nechránenom alebo potenciálne rizikovom pohlavnom styku
    • sexuálne aktivity, u ktorých je riziko prenosu HIV nižšie až žiadne (masturbácia, vzájomná masturbácia, dotýkanie sa genitálií, obtieranie sa cez oblečenie, používanie vždy čistých sexuálnych pomôcok…) 

    Čo ak zistím, že mám HIV?

    Ak máte podozrenie, že ste mohli byť vystavená/ý HIV, čo najskôr o tom otvorene povedzte lekárovi/lekárke, príp. sa dajte čo najskôr testovať. Tu nájdete zoznam zariadení, kde je to možné.

    Ak niekto zistí, že má HIV, môže cítiť hnev, smútok, hanbu, strach… to všetko sú prirodzené pocity a je v poriadku cítiť ich. Pomôcť prekonať ich môže dobrý podporný systém, rodina, priateľky a priatelia, aj poradenstvo, terapeutická pomoc alebo komunita ľudí, ktorí si prechádzajú tým, čím vy. 

    Realitou totiž je, že ľudia s HIV môžu byť vo vzťahoch, mať sex a žiť normálny bežný život, v ktorom je potrebné dodržiavať isté preventívne opatrenia. Nimi sú napríklad pravidelné návštevy u lekára/ky, vhodná forma liečby či otvorená komunikácia so svojím sexuálnym partnerom/partnerkou. 

    Dôležité: Dať sa priebežne testovať na rôzne pohlavne prenosné infekcie je znakom zodpovednosti a vyspelosti. Chránime tým seba, aj ďalších ľudí. Je preto veľmi dôležité testovať sa pravidelne.

    Prispieť k zníženiu diskriminácie môžeme všetci tým, že sa budeme zaujímať, vzdelávať a správať sa k ľuďom s HIV/AIDS s rešpektom, ktorý si zaslúžia. Systematickejšími možnosťami, o ktoré by sa mali usilovať politiky, je sprístupnenie bezplatnej liečby HIV a informácií o nej pre všetkých ľudí, vzdelávanie s dôrazom na prevenciu (nie strach), bezplatné a dostupné testovanie na pohlavne prenosné infekcie a informovanie o ňom. 

    Za možnosť realizovať naše aktivity a prinášať tak do spoločnosti rešpekt, férovosť a zdravie ďakujeme Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Nórskemu finančnému mechanizmu 2014-2021.