Preskočiť na obsah
Domovská stránka » 5 veľkých mýtov o vzťahoch

5 veľkých mýtov o vzťahoch

    Kým niektoré mýty spojené so vzťahmi sú komické či tragikomické, iné môžu dlhodobo udržiavať nerovnosti alebo ľudí ohrozovať. Na to, aby sme vedeli mýty reflektovať a prežívať zdravé vzťahy, potrebujeme mať adekvátne vedomosti, zručnosti a postoje. Tie nám pomáhajú nad mýtmi a stereotypmi kriticky premýšľať.

    Mýtus 1: V šťastnom vzťahu ľudia nemajú hádky a už vôbec nemajú problémy 

    Na sociálnych sieťach a v médiách to často pôsobí tak, že šťastné vzťahy sú doslova rozprávka – krásni ľudia, krásne miesta, krásne jedlo, krásne oblečenie, nula hádok. Ľahko nadobudneme predstavu, že takto vyzerá zdravý vzťah a do vlastných vzťahov si prenesieme nerealistické očakávania. V skutočnosti majú ľudia rôzne predstavy o tom, ako vyzerá problém aj o tom, ako vyzerá hádka. V každom vzťahu raz za čas príde k stretu názorov či emócií, ktoré môžu vyústiť do konfliktu. Podstatné je mať informácie, zručnosti a postoje na to, ako napätie a náročnú situáciu upokojiť, ďalej vykomunikovať a riešiť. 

    Mýtus 2: Zdravý partnerský vzťah je iba muž + žena 

    Existujú rôzne typy vzťahov. V niektorých sú muž a žena, v niektorých sú dvaja muži, v niektorých sú dve ženy. Existujú aj vzťahy, v ktorých je viac ľudí a existujú aj vzťahy ľudí, ktorí sa neidentifikujú ako muži či ženy. O zdraví partnerského vzťahu nehovorí, či je v ňom muž a žena, ale ako sa k sebe títo ľudia správajú, či dbajú na svoje vzájomné zdravie, bezpečie a spokojnosť.

    Mýtus 3: Je povinnosťou mať vo vzťahu sex 

    Ak dvaja ľudia vo vzťahu chcú mať sex, môžu mať vo vzťahu sex (samozrejme, hovoríme o prípade, kedy majú ľudia viac ako 15 rokov). Ak niekto nechce mať sex, tak ani vo vzťahu nemusí mať sex. Bez ohľadu na partnerský status, nikto nemá povinnosť sexuálnej aktivity. Nútiť alebo manipulovať niekoho do sexuálnej aktivity proti jeho/jej vôli, je sexuálne násilie. Ak chceme hovoriť o povinnostiach vo vzťahu, potom sa bavme o povinnosti komunikovať a rešpektovať súhlas druhej osoby. Možno ste sa už stretli s pojmom “manželská povinnosť” v súvislosti s tým, že niekto si má plniť sexuálnu povinnosť. Ani v manželstve, ani na Valentína, ani počas mája-lásky času nikto nemá povinnosť robiť niečo, čo nechce. Sexuálna aktivita má byť dobrovoľný akt, v ktorom je prítomné potešenie, zdravie, bezpečie a radosť. 

    Mýtus 4: Ľudia so zdravotným znevýhodnením chodia len s ľuďmi, ktorí majú tiež zdravotné znevýhodnenie 

    To je približne také ako povedať, že modrookí ľudia chodia iba s modrookými ľuďmi. Ľudia so zdravotným znevýhodnením sú rovnako plnohodnotní ľudia, ktorí si zaslúžia zdravé vzťahy. A tie môžu nadväzovať, s kým chcú – či je ten druhý človek na vozíčku, má hnedé vlasy alebo piercing v nose. Rovnako ako pre ľudí bez zdravotného postihnutia, aj pre ľudí s ním platí, že o zdravie vzťahov sa treba starať.

    Mýtus 5: Vo vzťahu trávia dvaja ľudia čas iba spolu bez iných ľudí

    Tráviť spolu čas je znakom zdravého vzťahu, no tým, že sme v romantickom vzťahu s jedným človekom, naše ostatné (kamarátske, rodinné) vzťahy neprestávajú existovať a aj o tieto vzťahy sa treba starať. Pre mnoho ľudí je tiež dôležité tráviť čas osamote alebo bez toho druhého/druhej. A mnohým ľuďom do života príde dieťa alebo viac detí. Skrátka – aj pri spoločne trávenom čase je otázna miera. Každý človek má svoje potreby a tie niekedy môžu zahŕňať inak strávený čas. A je to v poriadku, dokonca dôležité. 

    Mýtov o vzťahoch pramenia z rôznych zdrojov, predstáv a noriem. Nikdy nie je neskoro zastaviť sa a začať nad vžitými normami kriticky uvažovať – najmä v prípade, ak cítime, že môžu niekomu ubližovať.

    Za možnosť realizovať naše aktivity a prinášať tak do spoločnosti rešpekt, férovosť a zdravie ďakujeme Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Nórskemu finančnému mechanizmu 2014-2021.