Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Menštruačné potreby

Menštruačné potreby

  Menštruačné potreby sú všetky základné hygienické potreby, ktoré potrebujeme na to, aby sme počas menštruačného krvácania zachytili menštruačnú tekutinu bezpečne a hygienicky. Druhov menštruačných potrieb dnes už poznáme mnoho a to, ktorú z nich preferujeme, môže závisieť od rôznych faktorov.

  Na čo ľudia najčastejšie prihliadajú pri výbere menštuačných potrieb: 

  • zdravotné obmedzenia
  • cena 
  • intenzita krvácania
  • čas použitia počas jedného dňa krvácania
  • ekológia a udržateľnosť
  • pohodlie 
  • Vierovyznanie
  • psychika

  Menštruačné vložky – jednorazové 

  Počas svojho vývoja prešli rôznymi zmenami, dnes už sa vyrábajú z rôznych absorbčných materiálov, najčastejšie ide o kombináciu bavlny, celulózy a plastu. 

  Zväčša sa priliepajú jednou stranou na spodné prádlo, o ktoré je možné ich uchytiť takzvanými krídelkami (tie sa na spodné prádlo tiež prilepia, takže vložka je o spodné prádlo fixovaná z viacerých strán a ostáva na svojom mieste). Niektoré sú bezkrídelkové. Menštruačné vložky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a pre rôzne intenzity krvácania. Sú najpoužívanejšou menštruačnou potrebou a často sa používajú ako doplnková menštruačná potreba popri iných v prípade, že má niekto veľmi silnú menštruáciu a chce mať pocit istoty.

  Menštruačné vložky by mali byť používané maximálne 3-4 hodiny denne. Pri dlhšom používaní hrozí hromadenie baktérií a možný zápach. Jednu vložku je zdravé a bezpečné použiť iba jedenkrát. 

  Jednorazové vložky je potrebné po použití zrolovať do toaletného papiera alebo obalu vložky a vyhodiť do odpadkového koša na zmesový a komunálny odpad (nikdy nie splachovať, mohli by upchať toaletu a spôsobiť veľký neporiadok a problémy). Niektorým ľuďom môžu spôsobovať problémy tie typy vložiek, ktoré sú parfumované. V posledných rokoch bývajú klasické jednorazové vložky kritizované pre hľadisko ekológie a udržateľnosti – aj preto sa začali vyrábať jednorazové menštruačné vložky z prírodných materiálov, ktoré sa ľahšie rozložia v prípade, ak skončia na skládke odpadov. Cena jednorazových menštruačných vložiek sa rôzni podľa veľkosti balenia, značky či podľa absorpčnej schopnosti, 20 kusové balenie vložiek je možné kúpiť za približne 3 eurá. 

  Menštruačné vložky – znovupoužiteľné látkové

  Sú vyrábané z rôznych materiálov, napríklad z biobavlny. Ide o látkovú vložku, ktorá má viac savých vrstiev a namiesto prilepenia sa k spodnému prádlu pripevní vďaka klipu na krídelkách – tie sa obtočia okolo nohavičiek a z vonkajšej strany sa klip zapne. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach a savostiach/absorpciách a ľudia ich, takisto ako klasické jednorazové vložky, môžu používať aj ako doplnkovú menštruačnú potrebu pre väčší pocit istoty. 

  zdroj obrázka: www.urbantrend.sk

  Používajú sa približne 3-4 hodiny a po použití je nutné vložku oprať v práčke. Na jeden menštruačný cyklus je potrebné vlastniť viac kusov a pravidelne ich prepierať. Pri pravidelnom praní a dôkladnej starostlivosti môžu vydržať aj niekoľko rokov. Cena takejto vložky sa pohybuje od približne 10 eur vyššie. 

  Tampóny

  Tampóny sú zväčša bavlnené útvary o veľkosti približne 4 cm (sú rôzne veľkosti), ktoré sa zavádzajú do vagíny a sajú do seba menštruačnú tekutinu priamo vo vagíne. Vzhľadom na spôsob zavádzania poznáme dva typy tampónov:

  • tie, ktoré sa zavádzajú do vagíny prstom (tu treba veľmi dbať na čisté ruky) 
  • tie, ktoré sa zavádzajú do vagíny plastovým aplikátorom 

  S tampónmi je možné pohodlne plávať či robiť rôzne športy. Každý tampón má na konci šnúrku, ktorá z vagíny trčí, aby bolo možné tampón ľahšie vytiahnuť. Správne zavedený tampón nie je cítiť a v tele nesmie ostávať dlhšie než 8 hodín, mení sa zvyčajne po 4-8 hodinách (podľa intenzity menštruácie).

  Pri používaní tampónov existuje malé riziko syndrómu toxického šoku – pre minimalizovanie tohto rizika je dôležité dbať na čisté ruky pri zavádzaní a vyberaní tampónu a tiež na dobu, ktorú je možné tampón ponechať vo vagíne. Tampón je dôležité vytiahnuť pred spaním, nie je vhodné nechávať ho na noc. Cena tampónov sa líši podľa veľkosti balenia – 16 kusové balenie je možné kúpiť za približne 2 eurá (záleží aj od značky). 

  Menštruačné nohavičky 

  Vyzerajú ako klasické nohavičky, vyrábajú sa v rôznych strihoch, veľkostiach, farbách, pre rôzne intenzity menštruácie… Majú však oproti klasickým nohavičkám výhodu – špeciálnu úpravu, vďaka ktorej sajú menštruačnú tekutinu. Jedny nohavičky pri správnej starostlivosti vydržia približne dva roky. 

  zdroj obrázka: www.knix.com

  Pre mnoho ľudí je ich hlavnou výhodou, že sú veľmi pohodlné, pocitovo ako klasické nohavičky. Vzhľadom na ich znovapoužiteľnosť sú tiež jednou z udržateľných alternatív. Pre ľudí s mimoriadne silnou menštruáciou môžu byť použité “pre istotu” spolu s ďalšou menštruačnou potrebou. Po jednom použití je dôležité menštruačné nohavičky oprať a vysušiť – na jeden menštruačný cyklus teda človek potrebuje viac kusov menštruačných nohavičiek, ktoré môže striedať a prať. Cena jedných nohavičiek sa rôzni, pohybuje sa okolo 30 eur (zvyčajne viac). 

  Menštruačný kalíšok

  Ide o útvar zvonovitého tvaru, zvyčajne z lekárskeho silikónu, ktorý je veľmi pružný a vkladá sa do vagíny. Vďaka svojmu tvaru zbiera menštruačnú tekutinu priamo vo vagíne ako “pohárik”. Podľa intenzity menštruácie môže byť vo vagíne až 4-12 hodín a po použití sa jeho obsah vyleje do WC alebo umývadla, dôkladne sa opláchne a môže sa opäť použiť. Vyrába sa v rôznych farbách, prevedeniach, aj veľkostiach – menšie pre osoby, ktoré nerodili, väčšie bývajú vhodné pre osoby po pôrode alebo pre osoby so silnejšou intenzitou menštruácie.

  Zavádza sa tak, že sa skrčí alebo zloží – existujú rôzne spôsoby, napríklad do tvaru C a čistými rukami sa vloží do vagíny, kde sa rozvinie. Pomocou podtlaku obopne steny vaginálneho kanála, kde “zbiera” menštruačnú tekutinu. Správne zavedený kalíšok nie je cítiť a je pohodlnou voľbou aj pre športujúce osoby. Na konci kalíška je malá stopka, vďaka ktorej sa kalíšok ľahšie vyťahuje – pozor, nie ťahaním za stopku, ale stlačením časti kalíška kúsok nad stopkou. Ťahanie za stopku by mohlo byť bolestivé. Niektorým ľuďom stopka prekáža a je možné ju odstrihnúť. V takom prípade sa kalíšok vyberie prstami – jemne stlačíte spodok kalíška a vyberiete. 

  Pred a po menštruácii je nutné kalíšok sterilizovať – teda vyvariť vo vriacej vode po dobu 3-5 minút. Jeden kalíšok pri správnom používaní môže vydržať 5 a viac rokov. 

  Na trhu sú rôzne značky v rôznych cenách – pre bezpečie a zdravie je nutné vybrať si kalíšok, ktorý je certifikovaný a bezpečný (jeho cena môže byť vyššia, približne od 20 eur vyššie). Kalíšok sa počas sexu neodporúča používať. 

  Menštruačný disk 

  Menštruačný disk je v mnohom podobný kalíšku a funguje podobne ako kalíšok – menštruačnú tekutinu nenasáva do seba, ale “zbiera” ju vo vagíne. Má však iný tvar (doslova ide o ohybný disk). Zavádza sa do vagíny hlbšie ako kalíšok a so zavedeným menštruačným diskom je možné pohodlne športovať, aj mať penetratívny sex. Spôsob výmeny je podobný ako pri kalíšku, keďže však disk nemá stopku, je nutné použiť prsty. 

  zdroj obrázka: www.nixit.com

  Je vyrobený z lekárskeho silikónu a znovapoužiteľné menštruačné disky sú jednou z ekologických menštruačných potrieb. Na Slovensku disky zatiaľ nie sú veľmi dostupné, objednať sa dajú zo zahraničia a stoja približne 40 eur a viac.

  Je iba na vás, pre ktorú z menštruačných potrieb sa rozhodnete. V rôznych fázach života a v rôznych životných situáciách vám môžu vyhovovať rôzne menštruačné potreby a je v poriadku skúšať a hľadať svoju cestu, či kombinovať menštruačné potreby podľa potreby a komfortu. 

  Za možnosť realizovať naše aktivity a prinášať tak do spoločnosti rešpekt, férovosť a zdravie ďakujeme Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Nórskemu finančnému mechanizmu 2014-2021.