Preskočiť na obsah

HPV vakcína

  S niektorou z foriem HPV sa za svoj život stretne 8 z 10 ľudí. Skvelá správa je, že na HPV existuje účinná vakcína. Chráni pred rakovinou krčka maternica, penisu, vulvy, hrtana, konečníka a ďalších. Napriek tomu je očkovanie proti HPV na Slovensku stále veľmi zanedbané.

  V tomto článku sa pozrieme na 5 hlavných faktov o očkovaní proti HPV. Ak o HPV chcete vedieť viac, odporúčame vám tento článok. 

  Očkovanie je vhodné pre ľudí bez ohľadu na rod či pohlavie
  Býva rozšírené, že očkovanie proti HPV je iba pre dievčatá, pretože chráni pred rakovinou krčka maternice. Lenže dnes už vieme, že HPV spôsobuje aj ďalšie druhy rakoviny (viď vyššie) a môže teda postihovať 8 z 10 ľudí bez ohľadu na rod či pohlavie. Zároveň môže byť ktokoľvek prenášačom/kou.

  Vakcína proti HPV je vhodná pre ľudí do 45. rokov
  Môžete sa stretnúť s informáciou, že očkovať proti HPV je možné iba do veku 13 rokov, no nie je to tak. Táto informácia súvisí s tým, že očkovanie proti HPV je najúčinnejšie, ak sa realizuje pred prvým sexuálnym kontaktom (a predpokladá sa, že vo veku 13 rokov mladý človek ešte nemal sexuálny kontakt). Odborníci/čky však odporúčajú očkovanie proti HPV až do 45. roku. Na Slovensku je toto očkovanie plne hradené pre deti v 12. roku života. Po tomto veku rôzne poisťovne preplácajú rôznu čiastku z vakcíny. Po 18. roku je potrebné si vakcínu hradiť v plnej sume, čo aktuálne predstavuje okolo 430 eur. Vakcín proti HPV poznáme v súčasnosti viac, no za pozornosť stojí napríklad vakcína Gardasil 9, ktorá dokáže chrániť pred 90 % všetkých nádorov, spojených s HPV infekciou. Predpísať a podať očkovanie môžu u obvodného lekára/lekárky alebo v gynekologickej či pediatrickej ambulancii. 

  Vakcína proti HPV je dôležitá aj keď máme iba 1 partnera/partnerku
  Nikdy nevieme, čo sa môže stať. Akokoľvek veľmi túžime ostať s jedným partnerom/partnerkou, roky a život môžu situáciu zmeniť. V každom prípade však treba tiež vedieť, že HPV sa môže u niekoho prejaviť aj po veľmi dlhej dobe, niekedy po rokoch. To znamená, že človek ani nemusí vedieť o tom, že je prenášačom/kou HPV a môže HPV preniesť ďalej a aj preto je očkovanie veľmi dôležitá prevencia. 

  Očkovanie proti HPV je bezpečné
  Očkovanie proti HPV je vhodné pre ľudí v rôznom veku, nepozorujú sa žiadne významné vedľajšie účinky a odporúča ho aj Svetová zdravotnícka organizácia. Rovnako ako iné vakcíny, aj táto je výsledkom práce odborníkov a odborníčok, ktorí/é ju roky vyvíjali a podrobovali dôležitým testom, aj hodnoteniam bezpečnosti.

  Aj po očkovaní je dôležité pravidelne chodiť na preventívne prehliadky
  Je to preto, aby bolo možné zachytiť včas prípadné predrakovinové štádiá, ktorých dôvodom môžu byť aj iné faktory než HPV. Preventívne prehliadky je potrebné absolvovať raz ročne v gynekologickej ambulancii, nevynechávajte ani prehliadky vo všeobecnej ambulancii. Informujte sa tiež na možnosť preventívnych prehliadok v urologickej ambulancii. 

  Ďalšie informácie o sexuálnom a reprodukčnom zdraví rozoberáme s mládežou na workshopoch vzťahovej a sexuánej výchovy. Napíšte nám na workshopy@intymyta. sk a radi prídeme aj do vašej školy.