Preskočiť na obsah

Ako sa starať o penis a vulvu 

  • Nezaradené

Súčasťou sexuálneho a reprodukčného a zdravia je aj zdravie genitálií. Na čo myslieť pri vulve a pri penise? Pozrime sa na základné oblasti starostlivosti, ktoré sa navzájom prepájajú: zdravý vzťah, hygienu, prevenciu ochorení. 

Zdravý vzťah 

Pri vulve aj penise je základným predpokladom správnej starostlivosti poznať zdravý stav svojho tela. Vďaka tomu si k nemu dokážeme nielen vytvárať a rozvíjať s ním zdravý vzťah, ale vieme tiež včas identifikovať prípadný problém a dostatočne ho odkomunikovať napríklad lekárovi/lekárke. 

Zdravý vzťah svojho tela dokážeme zistiť jeho spoznávaním – očami či rukami. Vďaka pohľadu vieme, čo ako na našom tele vyzerá, akú to má veľkosť, farbu či tvar. Vďaka hmatu vieme rozoznávať textúru – zistiť, či niekde nie je vyrážka, hrbolčeky, hrčky a pod. Svoje telo môžeme spoznávať v zrkadle či bez neho – dôležité pravidlo je súkromie a hygiena, v tomto prípade najmä čisté ruky. 

Okrem toho si zdravý vzťah k svojmu telu budujeme aj tým, že vieme, ako sa na našom tele čo volá, kde sa čo nachádza, prípadne akú to má funkciu a aké mýty o tejto časti nášho tela existujú, aby sme im nepodľahli. Vďaka zdravému vzťahu k svojmu telu dokážeme tiež mať zdravšie sebavedomie a vyjadrovať svoje očakávania a potreby iným ľuďom. 

Hygiena 

Nech vám marketing rôznych firiem hovorí čokoľvek, pravda je taká, že pre správnu hygienu úplne stačí čistá voda jedenkrát denne – aj pri starostlivosti o penis, aj pri starostlivosti o vulvu. 

Nie je potrebné používať žiadne drsné hubky či nástroje, postačia ruky (pri dlhších nechtoch pozor na možné poranenie). Nezabúdame na čistú spodnú bielizeň, ktorú je vhodné prať na 60 stupňoch, bez aviváží či príliš voňavých prostriedkov – niektorých ľudí môžu dráždiť. Z dôvodu možného podráždenia je pre niektorých ľudí vhodnejšie používať neparfumovaný a nefarbený toaletný papier. 

Hygiena, ak má človek vulvu

Umývanie sa odporúča 1x denne čistou vodou. Častejšie umývanie môže spôsobiť narušenie prirodzeného pH vagíny. Nie je potrebné používať na vulvu parfumované mydlá, ani gély, krémy či rôzne druhy olejov. Tie totiž môžu narušiť prirodzené prostredie vagíny a spôsobiť infekcie a zdravotné problémy. Pri umývaní dôkladne umyte vulvu, a to aj v okolí a záhyboch pyskov. Do tela (teda do vagíny) nie je potrebné zachádzať (určite neaplikovať čistiace prostriedky do vnútra tela). Nepoužívame žiadne deodoranty či spreje. 

V prípade menštruácie dbajte na zavádzanie menštruačných potrieb čistými rukami, pravidelne menštruačné potreby vymieňajte a dbajte na starostlivosť o ne, najmä ak sú opakovateľne použiteľné (napr. myslite na vyváranie kalíška či pranie menštruačných nohavičiek). 

Holenie 

Osoba sa môže rozhodnúť holiť sa (nemusí to robiť, ak sama nechce). Ochlpenie bežne rastie okolo vulvy, niekedy pod pupkom, v hornej časti stehien alebo v okolí bradaviek. Môže byť hrubé alebo jemné, rovné alebo kučeravé, tmavé alebo svetlé – to všetko je úplne prirodzené. Je na tebe, či sa rozhodneš si ochlpenie nechať tak, ako je, alebo odstrániť časť alebo celé ochlpenie.

Aj ono existuje z nejakého dôvodu, poskytuje ochranu pred baktériami a znižuje trenie počas sexu. Ak sa rozhodneš odstrániť časť chĺpkov, môžeš pociťovať svrbenie, keď chĺpky dorastajú. Pri odstraňovaní dávaj pozor, aby sa žiadny krém na holenie nedostal do vnútra tela a takisto zvoľ bezpečnú metódu pre typ tvojej pokožky. Je možné, že budeš potrebovať skúšať a počas života sa to u teba môže meniť. Pozoruj sa a vnímaj potreby svojho tela.

Nápomocné tipy: 

  • V lete vymieňať vlhké plavky po každom kúpaní 
  • Po sexe ísť močiť – aj kvôli prevencii infekcií močových ciest
  • Pri vykonávaní potreby utierať spredu (od vulvy) dozadu (ku konečníku), aby sa baktérie z konečníka nepreniesli do vagíny
  • Pri sexe pozor na rôzne praktiky – čokoľvek pri nich ide do vagíny, potrebuje to byť čisté (prsty, penis, pomôcky) 
  • Vagína produkuje výtok, malé množstvo čírej alebo mliečnej tekutiny, ktorá ju udržuje
  • zdravú, množstvo výtoku sa môže meniť zo dňa na deň. Ak tvoj výtok zmení farbu alebo konzistenciu, ak zapácha, ak je ho nezvyčajne veľa alebo ak ťa svrbí vagína, môže to byť dôsledok infekcie a mala by si sa poradiť so svojím lekárom/ svojou lekárkou. Takisto informuj lekára/- ku, ak spozoruješ zmenu, ktorá zahŕňa nepohodlie, bolesť, ktoré nie sú pre teba prirodzené. Ak si mala sex bez kondómu, môže to byť príznak sexuálne prenosnej infekcie. 
  • Je dôležité raz za čas skontrolovať svoju vulvu pohľadom či dotykom pri umývaní – v prípade, že na nej objaví vyrážka, bradavička, výrastok alebo sa inak zmení textúra, je dôležité povedať o tom dôveryhodnej dospelej osobe a/alebo zájsť k lekárovi/lekárke

Hygiena, ak má človek penis 

Umývanie sa odporúča 1x denne čistou vodou. Nie je potrebné používať na penis parfumované mydlá, ani gély, krémy či rôzne druhy olejov. Tie totiž môžu pokožku podráždiť, ale aj spôsobiť zdravotné problémy. V prípade, že má človek predkožku, je dôležité ju pri umývaní jemne stiahnuť a umyť penis, vrátane žaluďa, aj pod ňou. Na penis nepoužívame žiadne spreje či deodoranty. 

Človek sa môže rozhodnúť holiť sa (nemusí to robiť, ak sám nechce). V takom prípade je potrebné používať vždy čistú žiletku, dávať pozor na poranenie a používať iba také holiace prostriedky, ktoré sú na takéto holenie priamo určené. Ochlpenie existuje z nejakého dôvodu, napríklad poskytuje ochranu pred baktériami a znižuje trenie pri penetratívnom sexe (to je stretnutie penisu a vagíny alebo penisu a análneho otvoru). Jeho odstránenie môže mať za následok bolesť a zarastené chĺpky, preto ak volíš holenie, zvoľ správnu metódu a prípadné prípravky podľa typu svojej pokožky. Je možné, že budeš potrebovať skúšať a počas života sa to u teba môže meniť. Pozoruj sa a vnímaj svoje telo a jeho potreby.

Samovyšetrenie semenníkov

Ideálny čas pre samovyšetrenie semenníkov je po teplom kúpeli alebo teplej sprche, kedy sú semenníky uvoľnené a je jednoduchšie ich dôkladne prehmatávať. 

Pri samovyšetrení je potrebné používať oči aj ruky. Pomôcť môže stáť pred zrkadlom a lepšie tak odsledovať prípadné okom viditeľné nezrovnalosti alebo zmenu farby. 

Prstami oboch rúk je potrebné prehmatať oba semenníky – dôkladne jeden po druhom. Používajte pritom napríklad palce vpredu, ukazovák a prostredník viac vzadu. Potom použite pohyb zhora dole a zdola hore. Na konci si semenníky vezmite do dlaní a dôkladne prehmatajte, aby ste si boli istí, že ste žiadnu časť nevynechali. Pomôcť môže aj to, ak sa pri prehmatávaní sústredíte na hľadanie hrčky/guľôčky vo veľkosti približne hráška. Ak žiadnu nenájdete, veľmi sa tešíme.

Ak ju nájdete, nepanikárte a zájdite čím skôr k lekárovi/lekárke. Nie každá hrčka musí byť rakovina, no každá hrčka by mala byť poriadne vyšetrená. Všeobecného lekára/lekárku, prípadne urologičku/urológa je potrebné kontaktovať v prípade, že pri samovyšetrení spozorujete ktorýkoľvek z vyššie spomenutých príznakov, prípadne v prípade, že mimo samovyšetrenia cítiť bolesť, vidíte v ejakuláte krv alebo vidíte na semenníkoch zmeny vo veľkosti či tvare.

Viac o prevencii rakoviny semenníkov TU.

Prevencia ochorení 

Pre prevenciu rôznych ochorení je dôležité dodržiavať správnu hygienu, robiť si samovyšetrenia, ale tiež chodiť na preventívne prehliadky k lekárovi/lekárke. 

Ďalšie možnosti prevencie:
– ak je človek sexuálne aktívny, kondómy na penis a kondómy do vagíny sú jediné druhy antikoncepcie, ktoré chránia aj pred neželaným otehotnením, aj pred pohlavne prenosnými infekciami
– ak je človek sexuálne aktívny, môže byť podstatné zájsť 1x ročne na testovanie na pohlavne prenosné infekcie
– v prípade orálneho sexu môže byť nápomocné používať medzi perami a vulvou/análnym otvorom dentálne rúško, ktoré chráni pred prenosom pohlavne prenosných infekcií
– očkovanie na HPV (chráni nielen pred rakovinou krčka maternice, ale aj pred rakovinou penisu, konečníka, vulvy a i.)
– niektorí ľudia majú alergiu na latex – v takom prípade je dôležité zháňať kondómy, ktoré nie sú latexové (informujte sa v lekárni)
– používať lubrikačný gél pri sexuálnej aktivite je úplne v poriadku a zvyšuje to nielen celkovú spokojnosť, ale aj pohodlie a znižije to riziko poranení 

– bez ohľadu na genitálie, samovyšetrenie prsníkov je dôležité robiť tiež, viac info o tom, ako na to, je TU.