Vzťahová a sexuálna výchova je kľúčovým nástrojom k tomu, aby ľudia mohli robiť zdravé, zodpovedné a informované rozhodnutia, ktoré sa týkajú ich vzťahov a sexuality. To znamená, že vďaka objektívnym informáciám a vhodným zručnostiam si ľudia môžu budovať zdravé vzťahy, vzťah k sebe, môžu sa tiež napríklad vyhnúť zdravotným komplikáciám, nechcenému tehotenstvu, pohlavne prenosným ochoreniam…
Ako však vzťahová a sexuálna výchova súvisí so sexuálnym násilím a obťažovaním?
Súhlas je základ
Keď hovoríme o sexuálnom násilí, hovoríme o správaní, pri ktorom k sexuálnej aktivite dochádza bez súhlasu druhej osoby.
Jednou z najdôležitejších tém vzťahovej a sexuálnej výchovy, ktorá sa vekovo adekvátne tiahne a nabaľuje naprieč všetkými vekovými skupinami, je práve téma súhlasu – teda učenie o tom, ako sa k sebe aj k iným ľuďom správať s rešpektom, čo je to telesná integrita, ktoré dotyky sú príjemné a ktoré nepríjemné, čo je legálne a čo nie.
Ak vie mladý človek rozoznať, ktoré dotyky a blízkosť sú mu/jej príjemné a ktoré nepríjemné (respektívne, ktoré časti tela sú považované za intímne) a dokáže o nich komunikovať, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že zručnosť komunikovať súhlas bude vedieť používať v rôznych situáciách. A, samozrejme, učí sa aj rešpektovať akúkoľvek odpoveď. Mladí ľudia sa postupne učia aj porozumieť, ktoré dotyky prekračujú hranice a aké správanie je potrebné riešiť s dôveryhodnou osobou. Vzťahová a sexuálna výchova mladých ľudí zároveň učí, ako určiť dôveryhodnú osobu a kde hľadať v ktorých prípadoch pomoc.
Je sexuálne násilie a obťažovanie normálne?
Násilie zažila počas svojho života každá tretia žena na Slovensku.
Iba v 12 % prípadov sexuálneho násilia je páchateľom neznáma osoba. V 88 % prípadov sexuálneho násilia koná niekto, koho preživšia osoba pozná.
Tieto a mnohé ďalšie dáta nám ukazujú, že žijeme v spoločnosti, kde je sexuálne násilie a obťažovanie veľmi silno prítomné, bežné a do veľkej miery tolerované alebo brané ako “normálne.” Dokonca sa v rôznej miere a formách normalizuje v médiách. Sexuálne násilie a obťažovanie však ľuďom ubližuje, stojí ich fyzické či psychické zdravie, roky tráum, niekedy vzdelanie, strechu nad hlavou, rodinu alebo aj život.

Vzťahová a sexuálna výchova vs. sexuálne násilie a obťažovanie
Aj v tejto téme platí, že prevencia má nenahraditeľnú rolu v komplexnom riešení. Vzťahová a sexuálna výchova je vzdelávaním k zdraviu a bezpečiu a jej obsah postupne a prirodzene vedie mladých ľudí k rešpektujúcemu správaniu – tak k sebe, ako aj k iným ľuďom.
V téme súhlasu sa mladí ľudia učia napríklad:
- ako sa k sebe aj k iným ľuďom správať s rešpektom
- čo je to telesná integrita
- ktoré dotyky sú príjemné a ktoré nepríjemné
- čo je legálne a čo nie
- aké sú podoby súhlasu
- čo je to súhlas a čo je to sexuálny súhlas
- kto ho dáva a kto nie je schopný ho dať
- komunikačné zručnosti súvisiace s bezpečím a telesnou integritou
- kedy a ako osloviť dôveryhodnú osobu v prípade potreby pomoci
- a oveľa viac
Žiaci a žiačky, ktoré/í majú vzťahovú a sexuálnu výchovu, sa okrem toho učia identifikovať a porozumieť rôznym faktorom, ktoré môžu byť príčinami násilia a majú dostatočné zručnosti na to, aby tieto faktory včas spozorovali a premýšľali nad nimi. To všetko potom dokážu aplikovať do svojho života, kde dokážu reflektovať rôzne predsudky či rodové stereotypy, rozoznávať zdravé a nezdravé správanie, pracovať so svojimi emóciami, predchádzať nerovnosti vo svojich vzťahoch, zamedziť ovládaniu druhej osoby a zároveň sa nenechať ovládať.

Potrebujeme teda vzdelávanie, ktoré kombinuje nadobúdanie objektívnych informácií, budovanie adekvátnych mäkkých zručností a formovanie zodpovedných, zdravých a rešpektujúcich postojov. Toto všetko obsahuje kvalitné vzdelávanie k súhlasu, rešpektu a ľudským právam, vrátane sexuálnych a reprodukčných práv. Včasné, správne a vekovo adekvátne vzdelávanie o telesnej integrite, hraniciach, o komunikácii. A to tak v offline živote, ako v kyberpriestore.
Mladí ľudia majú právo žiť dôstojné, zdravé a spokojné životy, a preto máme ako spoločnosť povinnosť zabezpečiť im také vzdelanie, aby nadobudli objektívne informácie a potrebné zručnosti k robeniu zdravých a bezpečných rozhodnutí.
