Preskočiť na obsah

Návšteva urologickej ambulancie

  • Nezaradené

Do urologickej ambulancie môžu prísť ľudia s biologicky ženskou, aj biologicky mužskou anatómiou – lekár/ka rieši problémy a prevenciu v oblasti zdravia mužských genitálií, ale aj obličiek, mechúra a močových ciest. 

Ako vybrať urologickú ambulanciu

Spýtajte sa na odporučenie známych, prípadne v ambulancii svojho všeobecného lekára/ všeobecnej lekárky. Pozrieť si tiež môžete hodnotenia na internete. Vyberajte podľa toho, čo je pre vás dôležité – každej osobe môže vyhovovať niekto iný. Ideálne sa vopred telefonicky informujte, či lekár/ka berie nových pacientov/pacientky a kedy má na vás čas. 

Urologická ambulancia nefunguje na Slovensku tak ako napríklad gynekologická. Na prvú prehliadku do urologickej ambulancie by mal ísť človek najneskôr po 50tke a ak sú v rodine urologické problémy, tak okolo 40tky. Ak prídete skôr, môžete sa stretnúť s tvrdením, že to nie je potrebné a dostačujúce sú pravidelné preventívne prehliadky vo všeobecnej ambulancii a pravidelné testovanie na pohlavne prenosné infekcie.

Rakovina semenníkov je však problémom už oveľa skôr – informujte sa preto o možnostiach vo vašej všeobecnej ambulancii, vysvetlite svoju motiváciu starať sa o svoje sexuálne a reprodukčné zdravie. Na povinné prehliadky do urologickej ambulancie chodí len približne 14 percent mužov a ľudí s penismi. Pravidelne by sa mali opakovať každé 2-3 roky podľa individuálnej situácie. 

Treba sa na urologickú prehliadku oholiť?

Pre potreby vyšetrenia to nie je potrebné a nezohráva to žiadnu rolu. Ak sa osoba oholiť chce, môže. Ak nechce, nemusí. Vyšetrenie samotné to nevplyvňuje a lekár/ka by nemal/a ochlpenie komentovať, vôbec nie hodnotiť. Ak sa tak stane, môžete si nastaviť hranice a pomenovať správanie, ktoré očakávate. 

Príprava na urologickú prehliadku 

Pripravte sa na to, že lekár/ka sa vás spýta na rodinnú anamnézu – dopredu si preto overte, aké zdravotné problémy v tejto oblasti boli/ neboli prítomné v blízkej rodine. Odporúča sa dodržiavať bežný pitný režim a bežnú hygienu – teda 1x denne, čistou vodou. Individuálne môže byť potrebné, aby ste priniesli ranný moč, o tom vás ambulancia informujte vopred telefonicky. Skúmavku kúpite v lekárni, stojí okolo 1 eura. 

zdroj obrázka: canva.com

Čo sa deje v urologickej ambulancii 

Lekár/ka sa vás môže pýtať na kvalitu močenia, problémy, či príznaky možných ochorení. Ak si napríklad 1x mesačne robíte samovyšetrenie, môžete to spomenúť prípadne sa lekára/ky spýtať, ako to robiť správne, ak necítite istotu. Viac o prevencii rakoviny semenníkov TU.

Treba sa pripraviť na to, že sa človek bude vyzliekať od pása dole – to sa však deje najmä u mužov a ľudí s penismi.Niektoré vyšetrenia sa vykonávajú cez ultrazvuk na bruchu. Je to úplne bežné a je pochopiteľné, že to môže byť niektorým ľuďom nepríjemné. Pamätajte si, že lekár/ka je tam preto, aby vám pomohli, nie vás hodnotili alebo komentovali. 

Pri biologicky mužskej anatómii sa hmatovo vyšetruje penis a semenníky. Potrebné tiež pri mužoch môže byť vyšetrenie prostaty, čo sa vykonáva prstom cez konečník. Ide o absolútne bežné vyšetrenie, lekár/ka vás informuje o tom, ako prebieha a deje sa to s vaším súhlasom pre vaše zdravie. Toto vyšetrenie je dôležité preto, aby sa včas odhalilo zväčšenie prostaty, prípadne možná rakovina prostaty. Obe tieto situácie majú vplyv na ďalšie zdravie, pohodlie, dokonca na bežné fungovanie a vzťahy človeka, na jeho sexuálne a reprodukčné zdravie a je potrebné odhaliť ich včas, aby sa mohli včas riešiť. Ak máte otázky, spýtajte sa ich. Lekár/ka by vám na ne mal/a odpovedať a zároveň vykonať vyšetrenie tak, aby bolo bezbolestné. Súčasťou pravidelnej urologickej prehliadky nie je zavádzanie hadičiek ani iných objektov do penisu. 

zdroj obrázka: canva.com

Pri individuálnych prípadoch môže lekár/ka vyhodnotiť, že je dôležité zaviesť do močovej trubice mikroskopickú, skutočne malú kameru (deje sa to aj preto, aby sa včas odhalila napríklad rakovina obličiek a mechúra). 

Lekár/ka sa vás zároveň môže pýtať na prípadný nezvyčajný výtok z močovej trubice či prítomnosť krvi vo vašom moči alebo ejakuláte. Dôležité je odpovedať bez hanby a otvorene, a to aj v prípade, že necítite istotu v správnom používaní pojmov. 

V rámci sexuálneho a reprodukčného zdravia a prevencie pohlavne prenosných infekcií môže byť dôležité vykonať ster z močovej trubice. Lekár/ka vás o všetkom transparentne informuje, vysvetlí vám tento proces, aj prečo je to dôležité – môže to byť nepríjemné, strach je prirodzený, no bolesť pri vyšetrení by nemala byť prítomná. 

O sexuálnom a reprodukčnom zdraví sa učíme aj na workshopoch vzťahovej a sexuálnej výchovy. Viac informácií nájdete TU.

Okolo návštevy urologickej ambulancie panujú mýty, ktoré súvisia s rodovými stereotypmi a pre ktoré človek ambulanciu nenavštívi. Napríklad: “Nie si dosť muž, ak sa pravidelne staráš o svoje zdravie.” alebo že “Ako muž si drsný a nemusíš ísť s každou vecou k lekárovi.” – takéto stereotypy môžu byť ubližujúce a môžu spôsobovať, že človek nevyhľadá pomoc, keď ju potrebuje. Pýtať si pomoc je odvážne, starať sa o svoje zdravie je zodpovedné a vyspelé.

Značky: