Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Leto a obťažovanie

Leto a obťažovanie

    Čím vyššie teploty, tým menej oblečenia ľudia nosia. Prirodzene, je nám predsa teplo. 

    Kým pri (zväčša) mužoch sa letné oblečenie (šortky, tielko…) zaobíde bez pokrikov, (zväčša) ženy čelia catcallingu, sexistickým narážkam, pokrikom či popiskovaniu, ale aj stereotypom o “vyzývavom” oblečení či očakávaniam na summer body, teda akúsi predstavu letného tela. 

    Vyzývavé oblečenie

    Čo to teda je – vyzývavé oblečenie? Keď sa túto otázku pýtame v rôznych skupinách ľudí, takmer okamžite prichádzajú podobné odpovede – krátka sukňa, hlboký výstrih, crop top, príliš odhalené telo. Všetky referencie na vyzývavé oblečenie automaticky smerujú k oblečeniu, ktoré v našom kultúrnospoločenskom kontexte častejšie nosia ženy. Pri dodatočnej otázke, aké oblečenia považujeme za vyzývavé na mužoch, však zväčša ostáva dlhé ticho. Ak sa niekto ozve, najčastejšie odpovede hovoria o tom, že takéto oblečenie neexistuje. Nie je pritom raritou, že (zväčša) muži chodia v horúcich letných letných mesiacoch napríklad aj úplne bez trička, a to aj v MHD či obchode. Možno ste sa už pri podobnej téme stretli s “argumentom”, že a ženy predsa môžu chodiť bez trička. Podobné komentáre bývajú sprevádzané ďalšími komentármi, ktoré sú v drvivej väčšine prípadov sexistické. 

    Zdá sa teda, že na biologicky ženské a mužské hrude sa v našej kultúre pozeráme rôznymi očami. Kým mužské bradavky sú na uliciach, kúpaliskách, aj sociálnych sieťach akceptované, tie ženské je nutné zahaľovať či prekrývať a aj v prípade takej prirodzenej aktivity, akou je kojenie, sa nájdu ľudia, ktorí s tým majú problém. Objektifikáciu ženského tela považuje množstvo ľudí za tak samozrejmú, že je náročné uvedomiť si problematickosť takéhoto správania. 

    Catcalling a čo s ním

    Spomínaný catcalling (teda nevyžiadané komentovanie či pokrikovanie na iných ľudí s rôznymi, zväčša sexistickými narážkami) je takou rozšírenou formou sexuálneho obťažovania, že už ho mnoho ľudí takisto ako problemtiacké nevníma – a to napriek tomu, že môže vzbudiť strach, neistotu či pocit nebezpečia. Catcalling sa pritom deje prevažne ženám a dievčatám, a to už od skorej puberty a často nie je motivovaný sexuálnou túžbou obťažovateľa, ale obyčajným dokazovaním si moci či nadradenia. Ostatne, hoci sa so zvyšujúcimi teplotami prirodzene odhaľujeme, pretože je nám jednoducho teplo, catcalling, obťažovanie a násilie sa deje osobám bez ohľadu na ich oblečenie. 

    Spôsoby, ktorými sa ludia vysporadúvajú s catcallingom, sú rôzne. Od ignorácie, až po verbálnu odpoveď alebo odpoveď gestami (často v hneve či vulgárne). Bezpečné a vhodné formy, ako odpovedať na catcalling môžu byť:

    Vecné pomenovanie správania s vyjadrením žiadosti o zastavenie činnosti – dôležité je pritom osobe vykať a rozprávať pokojným a vecným tónom. Prípadným okoloidúcim ľuďom tak dávame najavo, že catcallera nepoznáme, je to cudzí človek, ktorý nás obťažujeme a potrebujeme podporu. Napríklad: “Prestaňte ma obťažovať. Nepoznáme sa.” alebo “Ste si vedomý, že to, čo ste práve urobili, je obťažovanie, na ktoré sa vzťahuje zákon?” 

    Nemusíte ostať iba pri slovách. Každé, aj to, čo sa nám zdá ako zdanlivo malé, obťažovanie je obťažovanie a skutočne je možné ho nahlásiť na políciu – ideálne v mieste, kde sa daný prípad udial. Ak ste v bezprostrednom ohrození na živote, neváhajte okamžite volať 112.

    Ako rýchlo schudnúť do plaviek?

    Do toho sa s blížiacim letom hromadia reklamy na produkty spojené s dokonalým letným telom, ktoré je na kilometre vzdialené reálnym telám. Letné telo je každé telo počas ročného obdobia, ktoré nazývame leto. Nemá žiadnu konkrétnu váhu, ani tvar, farbu, či textúru. Je to jednoducho telo v lete, nech sa vám reklamy na lieky na chudnutie snažia povedať čokoľvek iné. Schudnúť rýchlo do plaviek nie je zdravé, za týždeň ani dva sa to zdraým spôsobom nepodarí a môže vám to z dlhodobého hľadiska priniesť problémy. Skúste sa zamyslieť, prečo to od seba skutočne očakávate a kto vám hovorí, že by ste to mali urobiť. 

    Ako sa teda správať k svojmu a k iným telám počas leta?

    • zdržať sa obťažovania
    • zdržať sa nevyžiadaných rád a komentárov k telu – celulitíde, jazvám, veľkostiam, tvarom
    • rešpektovať hranice iných ľudí a ozvať sa, keď niekto prekračuje naše
    • natierať sa SPF (viackrát denne) 
    • nosiť pokrývku hlavy
    • nosiť okuliare 
    • obliekať sa tak, ako je nám to pohodlné 
    • meniť plavky po kúpaní a neostávať v mokrom (predovšetkým pre zdravie vagíny)
    • rozmýšľajte nad reklamami, ktoré vidíte na sociálnych sieťach a v médiách – radí vám niekto z pozície odborníka/čky? Na čo sa odvoláva? Nechce niekto iba ťahať peniaze tým, že v ľuďoch vzbudzuje neistotu? 
    • oceňte svoje telo – čo sa vám na ňom páči? Čo všetko vďaka nemu dokážete? 
    Za možnosť realizovať naše aktivity a prinášať tak do spoločnosti rešpekt, férovosť a zdravie ďakujeme Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Nórskemu finančnému mechanizmu 2014-2021.