Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Endometrióza

Endometrióza

    Endometrióza je ochorenie, pri ktorom sa ložiská sliznice maternice nachádzajú buď v iných tkanivách maternice (napr. svalovina) alebo mimo dutiny maternice. 

    Tieto ložiská sa nachádzať na pobrušnici, vaječníkoch, v lokalite medzi pošvou a konečníkom, v stene maternice, vajíčkovode, vaječníku… Takisto sa môžu nachádzať aj úplne mimo malej panvy (napr. aj v pľúcach). 

    Uvádza sa, že až 50 % neplodných žien má endometriózu. Neplodnosť spôsobená endometriózou sa lieči chirurgicky a metódami asistovanej reprodukcie. 

    “S chronickou panvovou bolesťou prichádza do gynekologickej ambulancie až 10 % žien. Mnohé pred návštevou gynekologickej ambulancie absolvovali rozsiahle vyšetrenia u iných špecialistov/tiek a opakovanú a zbytočnú antibiotickú liečbu. Pritom ide o ochorenie, ktoré významne ovplyvňuje kvalitu života ženy a má v niektorých prípadoch nemalý dopad aj na jej psychosociálne zdravie.”

    Endometrióza a jej príznaky môžu byť u rôznych ľudí rôzne. Medzi najčastejšie príznaky patrí:

    • panvová bolesť
    • bolesti v oblasti krížov
    • bolesť pri pohlavnom styku 
    • bolestivé menštruačné krvácanie – táto výrazná bolesť môže začať už pár dní pred samotným menštruačným krvácaním, počas prvých dní menštruácie výrazne zosilnie a niekedy je taká silná, že osoba pre bolesť nie je schopná práce či každodenných činností; niekedy sa bolesti vyskytujú aj mimo menštruačného krvácania

    Príznaky môžu závisieť od lokalizácie ložísk (v individuálnych prípadoch môže ísť aj napr. o krvácanie z močových ciest či čreva). Tiež je dôležité poznamenať, že rozsah ochorenia nemusí zodpovedať intenzite bolesti. 

    Diagnóza endometriózy

    Trvá približne 7-10 rokov, kým je človeku s endometriózou endometrióza naozaj diagnostikovaná. Najčastejšie sa diagnóza stanovuje medzi 20. a 40. rokom života. 

    Takto dlhý čas je spôsobený  kombináciou rôznych faktorov, medzi ktorými môže byť:

    • liečba bolestivej menštruácie a endometriózy môže byť rovnaká
    • nedostatok vedomostí na strane lekára/lekárky
    • nedostatok osvety a vzdelávania v oblasti vzťahovej a sexuálnej výchovy
    • pretrvávajúce mýty
    • a ďalšie

    Prvotné náznaky, že môže ísť o endometriózu, vychádzajú z popisu príznakov pacientiek, ktoré u gynekológa/ gynekologičky o svojich problémoch otvorene rozprávajú. Pri vyšetrení sa používa aj ultrazvuk. 

    Aj pri diagnostike a liečbe endometriózy je potrebné, aby bolo v ambulancii bezpečné prostredie na rešpektujúcu komunikáciu. To je základným predpokladom k tomu, že sa pacientka s problémom zdôverí. Spýtajte sa svojho lekára/lekárky, či majú certifikát rešpektujúcej ambulancie. 

    Definitívna diagnóza je možná vďaka laparoskopii. Laparoskopia je operácia s istými rizikami a vždy je pri indikovaní nutné zvážiť benefit a riziko. Gynekologička Denisa Marcišová hovorí, že na to, aby začala liečba endometriózy, nie je nevyhnutné mať definitívne stanovenú diagnózu.

    Liečba je individuálna. Závisí totiž od stupňa ochorenia pacientky, konkrétnych ťažkostí pacientky, aj od toho, či chce/plánuje pacientka v blízkej dobe otehotnieť. Býva hormonálna, a to najmä dodaním gestagénov (tie spôsobujú atrofizáciu ložísk). Možná je aj chirurgická liečba, ktorá však býva dočasná a musí sa veľmi dôkladne zvážiť, pretože kvôli zrastom je to náročná chirurgia.

    V súčasnosti zatiaľ neexistuje terapia, ktorá by viedla k trvalému vyliečeniu endometriózy.

    Čo sa týka analgetík (pre úľavu od bolesti), odporúča sa komplexný prístup s fyzioterapiou, psychoterapiou a v ťažkých prípadoch aj spolupráca s odborníkom/čkou v oblasti algeziológie (lekár/ka venujúci/a sa bolesti).

    AK MÁTE PODOZRENIE, ŽE ENDOMETRIÓZA SA MÔŽE TÝKAŤ AJ VÁS, INFORMUJTE O TOM SVOJU GYNEKOLOGIČKU ALEBO GYNEKOLÓGA A PÝTAJTE SA NA SVOJE MOŽNOSTI.

    Za možnosť realizovať naše aktivity a prinášať tak do spoločnosti rešpekt, férovosť a zdravie ďakujeme Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a Nórskemu finančnému mechanizmu 2014-2021.